Ciwan Rojbeyani: Kerkük ve Şengal’de seçimler için uygun koşullar yok

Ciwan Rojbeyani: Kerkük ve Şengal’de seçimler için uygun koşullar yok

 Kürdistan Parlamentosu Kürdistani Bölgeler Komisyonu Başkanı Ciwan Rojbeyani yaptığı açıklamada, Kerkük ve Şengal’de seçimlerin yapılması için uygun koşulların olmadığını belirtti.

Bugün Bağdat’la İlişlerden Sorumlu Bölge Bakanı ile Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Bağdat Temsilcisi, Kürdistan Parlamentosu’nu ziyaret ederek, Kürdistani Bölgeler Komisyonu’yla bir araya geliyor.

Görüşmede Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde yapılması öngörülen seçimler ele alınıyor.

K24’e konuşan Kürdistan Parlamentosu Kürdistani Bölgeler Komisyonu Başkanı Ciwan Rojbeyani, “Başta Kerkük ve Şengal olmak üzere, Kürdistani bölgelerdeki durum günden güne kötüye gidiyor” dedi.

Bağdat’la İlişlerden Sorumlu Bölge Bakanı ile Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Bağdat Temsilcisi’yle Kürdistani bölgelerdeki durumu ele alacaklarını belirten Ciwan Rojbeyani, “Şimdiye kadar Bağdat hükümetinin söz konusu bölgelerde durumun normalleşmesi için attığı ciddi bir adım yok. Kürdistani bölgelerde seçimler için uygun koşullar yok, çünkü adaylar özgürce çalışma yapamıyor” ifadelerini kullandı.

Kerkük ve Şengal’deki yönetimlerin Kürt adaylara karşı tavırlarını eleştiren Kürdistani Bölgeler Komisyonu Başkanı “Kürdistan bayrağının sallanmasını meşru görmeyen yönetim aklı, adayların özgürce çalışma yürütmelerini nasıl sağlayacak? Bu bölgelerde normalleşme sağlanmalı ve Şengal Anlaşması uygulanmalı” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler