Taliban Türkiye’yi reddetti ve Türkiye’de “büyük bir İslam Ülkesi kurulmasını umduklarını” söyledi

Taliban Türkiye'yi reddetti ve Türkiye'de "büyük bir İslam Ülkesi kurulmasını umduklarını" söyledi

Türkiye’nin ABD ve NATO’nun çekilmesinin ardından Kabil Havaalanı başta olmak üzere kalmayı önerdiği Afganistan’da, Taliban’ın bu öneriyi reddettiği bildiriliyor.

BBC’nin Reuters’tan aktardığına göre bir Taliban Sözcüsü, ABD’yle geçen yıl varılan asker çekme anlaşması çerçevesinde, Türkiye’nin de askerlerini çekmesi gerektiğini söyledi ve böylece Ankara’nın ABD’nin öncülüğündeki NATO güçlerinin çekilmesinin ardından Kabil Havaalanı’nın güvenliğini sağlama önerisini reddetti.

Reuters’ın haberine göre, telefon mesajı aracılığıyla Türkiye’nin önerisi sorulan Taliban’ın Doha’daki sözcüsü Suheyl Shaheen, Türk askerlerinin çekilmesi gerektiğini belirtti.

Shaheen, Reuters’a verdiği yanıtta, “Türkiye son 20 yılda NATO güçlerinin bir parçasıydı, bu nedenle ABD’yle 29 Şubat 2020’de imzaladığımız anlaşma uyarınca çekilmeliler” dedi.

“Gelecekte yeni bir İslami hükümet kurulduğunda…”

Sözcü ayrıca, “Diğer taraftan Türkiye büyük bir İslam ülkesi. Afganistan’ın tarihi bağları var. Gelecekte yeni bir İslami hükümet kurulduğunda onlarla yakın ve iyi ilişkiler içinde olmayı umuyoruz” diye konuştu.

Reuters, Taliban’ın Türkiye’nin önerisini reddetmesinin, topyekun bir savaşın Kabil’i tehdit etmesi durumunda Kabil’de misyonları bulunan ülkelerin ve örgütlerin personellerini nasıl güvenli bir şekilde tahliye edebilecekleri konusunda ciddi soru işaretleri yarattığı yorumunu da yaptı.

Türkiye görüşmeleri sürdürüyor

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “siyasi, mali ve lojistik destek” karşılığında Türk ordusunun Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nda güvenliği saylayabileceğini söylemiş ve bu konuda Amerikalı yetkililerle görüştüklerini bildirmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, “Bunları müttefiklerle, ABD’yle, diğer ülkelerle ve NATO’yla görüşüyoruz. Türkiye’nin önerisi, NATO çatısı altında olmasa bile, NATO ve önemli ülkelerin desteğiyle bazı ülkeler bu sorumluluğu üstlenebilir” demişti.

ABD, 11 Eylül’ün yıl dönümüne kadar ülkedeki bütün askerlerini çekmeyi planlıyor.

Diğer Haberler