Kürdistan İçişleri Bakanlığı PKK’yi Hewler’deki planları konusunda uyardı

Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı bir bildiri ile PKK'yi Hewler'de çıkarmak istediği provakasyon konusunda uyardı

 Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı, PKK’nin Peşmerge’yi hedef alan saldırıları ve Erbil’in güvenliğini bozmak için yeni planladığı saldırı hakkında açıklama yayımladı.

İçişleri Bakanlığı, PKK’nin Peşmerge’yi hedef alan saldırıları ve Erbil’in güvenliğini bozmak için yeni planladığı saldırı hakkında açıklama yayımladı.

Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, PKK’nin Erbil’in güvenliğini hedef alacak yeni saldırı planına ilişkin, “Barış ve Özgürlük Grubu adı altında Kürdistan Bölgesi’nin güvenliğini bozmak üzere kullanmak için Avrupa vatandaşlığına sahip bazı kişileri Kürdistan Bölgesi’ne gönderdiler” denildi.

Erbil ve genel olarak tüm Kürdistan Bölgesi’nin huzur ve istikrarının korunmasının kırmızı çizgi olduğunun kaydedildiği açıklamada, hiçbir bahane ve hiçbir grup adı altında bu istikrarın bozulmasına izin vermeyiz denildi.

PKK’nin geçtiğimiz süreçte Peşmerge güçlerinin yanı sıra Kürdistan Bölgesi güvenlik güçlerine defalarca saldırdığı ve çok sayıda Peşmerge’yi şehit edip yaraladığının vurgulandığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde 6 Peşmerge’nin şehit edildiği hatırlatıldı.

PKK’den ötürü yıllardır sınır bölgelerindeki köy ve yerleşim birimlerinin terk edildiği ve bölge halkının çok zarar gördüğünün belirtildiği açıklamada, PKK’nin her zaman Kürdistan Bölgesi’nin içişlerine müdahale ettiği ve huzursuzluk oluşturmaya çalıştığı ifade edildi.

PKK’nin Kürdistan Bölgesi karşıtı planlarının bir parçası olarak bugünlerde içeriden bir elin desteğiyle Avrupa vatandaşlığı olan bazı kişileri Kürdistan Bölgesi’ne gönderdiğinin belirtildiği açıklamada, bu kişilerin Barış ve Özgürlük Grubu adı altından Kürdistan Bölgesi’nin istikrarının bozulması için kullanılmasının hedeflendiği kaydedildi.

Erbil ve Kürdistan Bölgesi’nin huzur ve istikrarının kırmızı çizgi olduğu ve bu istikrarın bozulmasına izin verilmeyeceğinin ifade edildiği açıklamada, Barış ve Özgürlük Grubu’na Kürdistan Bölgesi’nin istikrarının bozulmasına aracılık etmemeleri çağrısında bulunuldu.

Söz konusu grubun isteğinin gerçekten barış ve özgürlük ise Kandil’e söz söylemesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, huzursuzluk ve savaş satıcılığının kaynağının orası olduğu ifade edildi.

Söz konusu grubun PKK’den artık Kürdistan Bölgesi’nin iç işlerine karışmayıp, Kürdistan’ın barışsever halkına savaş satıcılığına son vermesi çağrısında bulunması gerektiği belirtildi.

Öte yandan, Rojava’da faaliyet yürüten Demokratik Birlik Partisi (PYD) üyesi 3 kişi, Uluslararası Erbil Havaalanı’nda gözaltına alındı.

Gözaltına alınan kişilerin PYD Erbil Temsilcisi Mustafa Osman Halil, Özerk Yönetim temsilcisi Cihad Hasan ve PYD üyesi Mustafa Aziz Miste olduğu bilgisine ulaşıldı.

Söz konusu 3 kişinin havaalanında Avrupa’dan gelen dostlarını karşılamak üzere bulunduğu kaydedildi.

Diğer Haberler