PKK’liler Akre’de kendilerini eve almak istemeyen köylünün evini yaktı

PKK’liler Akre'de kendilerini eve almak istemeyen köylünün evini yaktı

Duhok’un Akre ilçesinden PKK mensuplarının dün gece Mimber köyüne giderek, bir vatandaşın evinde zorla kalmak istediği, izin alamayınca da evi ateşe verdiği öğrenildi.
Dün gece Mimber köyünde bir eve giderek kalmak isteyen PKK mensupları ev sahibinden olumsuz yanıt aldı. Mıhammed Sadik Salih isimli ev sahibi güvenlik gerekçesiyle PKK mensuplarına itiraz ettiğini ve Türk savaş uçaklarının evlerini bombalayabileceğini söyledi. Küçük çocukları olan Sadik Salih isimli yurttaş PKK’liler tarafından o gece tehdit edildi.
PKK’lileri evinden uzaklaştıran Akreli köylü, can güvenliği nedeniyle ilçe merkezindeki yakınlarının evine gitti, ancak PKK’liler sabah saatlerinde 5-6 kişilik bir grupla köye gelerek söz konusu vatandaşın nerede olduğunu sordu.
Ev sahibinin evde olmadığını öğrenen PKK’lilerin evi yaktığı öğrenildi.
Evi yakılan vatandaşın yakınları, hayvancılık ve bağ-bahçe işleriyle uğraştıklarını, siyasi meselelerle ilgilerinin olmadığını vurgulayarak, bölgelerinde huzur istediklerini söyledi.
Diğer yandan çevrede Hristiyan köyleri de dahil 16 köy bulunuyor ve tüm köylüler PKK’nin benzere eylemlerinden dolayı tedirgin.
PKK’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki varlığı Türkiye’nin saldırılarına zemin hazırlarken, başta Duhok olmak üzere başka vilayetlerde de çok sayıda köyün boşaltılmasına yol açtı.

Diğer Haberler