‘PKK Kürdistan Bölgesi’nin yasal statüsü için tehdit oluşturuyor’

‘PKK Kürdistan Bölgesi’nin yasal statüsü için tehdit oluşturuyor’

PKK’nin Kürdistan Bölgesi’nin yasal statüsüne ve anayasal kurumlarına tehdit teşkil ettiği belirtiliyor.

PKK’nin saldırılarının Kürdistan’da sadece bir tarafı ve bir bölgeyi tehdit etmesinin ötesinde, Kürdistan Bölgesi’nin yasal statüsüne ve anayasal kurumlarına tehdit teşkil ettiği belirtiliyor.

K24’e konuşan Kürdistan Parlamentosu’ndaki Peşmerge Komisyonu Üyesi Said Herki, PKK tarafından şehit edilen Peşmergelerin Kürdistan Peşmergesi olduğunu ve Peşmerge Bakanlığı’na bağlı olduklarını söyledi.

Herki, şehit olan Peşmergelerin yıllarca DAİŞ’e karşı savaşıp Kürdistan’ı koruduklarını belirtti.

PKK’nin onlarca yıldır Kürdistan Bölgesi’nin birçok noktasında sorun teşkil ettiği ifade ediliyor.

PKK’nin izlediği siyasetin kendisine ait olmadığını ve PKK’nin kendisinden uygulanması istenen ajandalara göre hareket ederek bölge ülkelerinin planlarını uyguladığı ifade ediliyor.

PKK’nin Süleymaniye’den Pişder, Asos Dağı, Pencwin, Germiyan ve Badinan’daki sınır bölgelerine kadar geniş bir alanda varlığı söz konusu.

Ayrıca PKK, bulunduğu bölgelerde halktan haraç almakta.

Kürdistan Parlamentosu İçişleri Komisyonu Başkanı Şaxewan Rauf ise, durumun kontrolden çıkmaması için Kürdistanlı siyasi taraflara birlik çağrısında bulundu.

Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu Başkanı Muhammed Rıza Al Haydar da yaptığı açıklamada, PKK’nin Peşmerge ve sınır muhafızlarına saldırılarının açık bir şekilde Irak’a saldırı anlamına geldiğini belirtmişti.

Analistler, PKK’nin Kürt düşmanlarının elindeki bir değneğe dönüştüğünü ve Kürdistan Bölgesi’nin taleplerine kulak vermediğini ifade ediyor.

PKK mensupları, 5 Haziran’da da Amedi ilçesi sınırlarındaki Metina Dağı’nda Peşmerge Güçleri’ne pusu kurarak 5 Peşmerge’yi şehit etmiş, 7 Peşmerge’yi de yaralamıştı.

Bugün ise Rezwan Sindi isimli Peşmerge, PKK unsurları tarafından açılan keskin nişancı ateşiyle şehit olduğunu söyledi.

Kaynak: K24

Diğer Haberler