Hamas liderinin on yıl İsrail’e ajanlık yapan oğlundan öneriler: Hamas liderlerine suikast düzenlensin

Hamas liderinin on yıl İsrail’e ajanlık yapan oğlundan öneriler: Hamas liderlerine suikast düzenlensin Mosab Yousef Hasan, İsrail, ABD; New York Post,

Hamas’ın kurucularından Şeyh Hasan Yusuf’un 10 yıl Şin Bet ajanlığı yapan oğlu New York Post’a konuştu. Musab Hasan “İsrail’in örgütün liderlerine suikast düzenlemesi gerektiğini” söyledi.

New York Post’un telefonla görüştüğü  Musab Hasan Yusuf, “Hamas liderlerine suikast düzenlemek örgütü ortadan kaldırmaz. Ancak onlara bir ders verir… Gelecek sefere her iki tarafı da kan gölüne çevirmeden önce bin kere düşünürler. Bu benim kişisel önerim” dedi.

Kırk üç yaşındaki Yusuf, Hamas liderlerinin son çatışmalarda muhtemelen yeraltındaki sığınaklar sayesinde kurtulduğunu ifade etti. Örgütün, sivillerin ölümünü propaganda aracı olarak kullandığını öne sürdü.

“Yüzlerce çocuk bedel ödedi. Bu tür kişiler yaptıklarından paçayı sıyırmamalı. Kendilerini bir gün bile güvende hissetmemeli. Hamas’ın İsrail’e nefreti, kendi çocuklarına duyduğu sevgiden daha çok” diyen Yusuf sözlerini şöyle sürdürdü:

Hamas, onları yok sayan İbrahim Anlaşmaları’ndan dolayı büyük hayal kırıklığına uğradı. Donald Trump’ın bölgeye getirdiği yeni gerçek bu ve Hamas bunu kabul etmeye hazır değil.

Yusuf, Hamas’ın medyada göründüğü kadar popüler olmadığını da iddia etti:

Gazze’deki çoğunluk sessiz. Bu, Hamas’a verilen destekten değil onlara duyulan korkudan kaynaklanıyor. İnsanlar korku içinde yaşıyor. Hamas onları şiddete başvurarak yönetiyor. Eğer Hamas’a karşı çıkarsan, seni hemen ya vuruyorlar ya da asıyorlar.

Eski ajan, ailesiyle 2009’dan beri hiçbir teması olmadığını söyledi ve ekledi: “Babam alenen ‘O benim oğlum değil’ dedi. Bu, onu öldürmek isteyenleri durdurmayacağım veya onların peşine düşmeyeceğim anlamına geliyor. Babam benim kanımı onlara helal kıldı.”

İsrailli güvenlik güçlerinin 1996’da tutukladığı ve bir yıl sonra serbest bıraktığı Yusuf, 10 yıl boyunca iç istihbarat servisi Şin Bet’e bilgi sağlamıştı. Yusuf bu esnada Hıristiyan olmuş ve 2018’de ABD vatandaşlığına geçmişti.

Şeyh Hasan Yusuf’un diğer oğlu Süheyb Yusuf da İsrail’e sığınmıştı. Ancak Süheyb, din değiştirmediğini ve ajanlık yapmadığını savunmuştu.

Yazının orjinaline şu linkten ulaşa bilirsiniz. https://nypost.com/2021/05/22/hamas-founders-son-israel-should-kill-leaders-after-ceasefire/

Diğer Haberler