ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dair kınama yayınladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dair kınama yayınladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington’un Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yahudi karşıtı yorumlarını şiddetle kınadığını” açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye liderlerinin, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yahudi halkıyla ilgili son zamanlarda yaptığı Yahudi karşıtı açıklamalarını şiddetle kınıyor ve onların kınamayı hak ettiğini düşünüyor” denildi.

Erdoğan’a ve iktidar sözcülerine “daha fazla şiddeti kışkırtabilecek sözlerden kaçınma” çağrısı yapılan açıklamada, “Türkiye’yi (İsrail ile Filistin arasındaki) çatışmayı sona erdirme çalışmalarında ABD’nin yanında yer almaya çağrıyoruz” ifadelerine yer verildi.

“Yahudi karşıtı dilin hiçbir yerde yeri yoktur” vurgusu yapılan açıklamada, “ABD, tüm biçimleriyle Yahudi karşıtlığıyla mücadele etme konusunda son derece kararlıdır. Sıklıkla Yahudi karşıtlığına eşlik eden şiddeti ve onu kuvvetlendiren tehlikeli yalanları ciddiye alıyoruz. Yalanlara her zaman gerçeklerle karşı koymalı ve nefret suçlarına adaletle yanıt vermeliyiz.” ifadeleri yer aldı.

Diğer Haberler