Eski MİT’çi : Bu gidişin sonu siyasi cinayetlerdir

Eski MİT'çi : Bu gidişin sonu siyasi cinayetlerdir

MİT Kontrterör Dairesi eski Başkanı Mehmet Eymür, Sedat Peker’in iddiaları hakkında, “Bu gidişin sonu siyasi cinayetlerdir” dedi.

Gazeteci İsmail Saymaz, Sözcü gazetesindeki köşesinde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) eski Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür ile son günlerde art arda yayınladığı ifşa videolarıyla Türkiye’nin iç siyasetini sarsan iddialar ortaya atan Sedat Peker’in açıklamalarını değerlendirdi.

Mehmet Eymür, Susurluk olayını basına ilk bildiren kişinin kendisi olduğunu vurgulayarak, “Bu gidişin sonu siyasi cinayetlerdir” dedi.

‘Organize suç örgütü’ lideri olmakla suçlanan ve hakkında kırmızı bülten çıkarılan Sedat Peker’in iddialarına rağmen savcıların hala harekete geçmediğini kaydeden Eymür, “90’larda bu kadar kepazelik yoktu. Bu derece yoktu” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Youtube kanalından video yayınlayan Peker, dile getirdiği iddialarla Türkiye’nin gündemine oturdu.

Söz konusu söyleşi şöyle:

Peker’in videoları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tabi, Sedat Peker de çok pirüpak değil. Kendisine yanlış yollarda olduğunu söyledim. Pek aldırmadı. Anlattıkları önemli şeyler. Kendisi sıkıntıya düşmeden anlatsaydı makbule geçerdi tabii.

Ağar ile ilgili iddiaları nasıl yorumluyorsunuz?

Zamanında Ağar ile ilgili şeyleri yazdık. Birtakım kimseler “İki Mehmet’in kavgası” dediler. En rahatsız olduğum laftı. Olayı küçülten bir deyim. Ağar ile ilgili her yazdığım şey onu daha yükseltti. Nasıl olduysa… Birileri “Abi bizi de yaz, yükselelim” diyordu.

Bugünkü durumunu nasıl yorumluyorsunuz?

Cinayetlerden bahsediliyor. Çok üzücü, devletin bu hale düşmesi.

1. MİT Raporu sizin elinizden çıkmıştı.

Benim elimden çıktı, evet.

Susurluk’ta da ithamlarda bulunmuştunuz.

Susurluk’u basına ilk haber veren benim.

Bugünle kıyaslarsak?

Bugünkü tablo çok daha vahim. O zaman hiç değilse işleyen bir yapı vardı. Görevimizi yapıyorduk, ciddiyetle yapıyorduk. Destek de alıyorduk.

Şimdi?

Şimdi daha kuralsız tabii. Şimdiye kadar savcılığın harekete geçtiğini duymadım.

Geçmesi gerekir mi?

Kesinlikle. Yer yerinden oynuyor. Bütün millet yazışıyor. Her gün videoları bekliyorlar, daha ne olsun. Son videosunda savcıların ne yapması gerektiğini anlatıyor.

90’lar böyle miydi?

90’larda bu kadar kepazelik yoktu. Bu derece yoktu.

90’larda siyasiler ile çıkar örgütleri aynı fotoğrafa giriyor muydu?

Her zaman vardı. Bakıyorum, yine aynı isimlerden, aynı şeylerden bahsediliyor.

Ağar ve arkadaşlarının marina fotoğrafını kastediyorsunuz.

E tabii. Bu kadar aleni olması da hayret verici.

Siz Ağar için ağır ithamlarda bulunmuştunuz.

Evet, söyledim. Hatta zamanında söylediğim bir lafı yine tekrarlamak istiyorum. Bu gidişin sonu siyasi cinayetlerdir.

Sedat Peker’in yayınladığı videolarda eski Emniyet Genel Müdürü ve İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın Bodrum Yalıkavak Marina’yı gasp ettiğini, oğlu AK Parti Elazığ Milletvekili Tolga Ağar’ın bir kadına cinsel saldırıda bulunduğunu ve şikâyetçi olan kadının intihar süsü verilerek öldürüldüğünü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da kendisi hakkında soruşturma başlatıldığı bilgisini verdiğini ve koruma tahsis ettiğini iddia etmişti.

Diğer Haberler