Mesrur Barzani: PKK Kürdistan iktidarının alternatifi degildir

Mesrur Barzani: PKK Kürdistan iktidarının alternatifi degildir

 Mesrur Barzani, PKK’nin Kürdistan iktidarının bir alternatifi olmadığını belirterek örgütün Kürdistan Hükümetine saygı duyması gerektiğinin vurguladı.

Katar merkezli Al Jazeera televizyonuna konuşan Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kürdistan Bölgesi sınırları içerisinde PKK’ye karşı yürüttüğü askeri operasyonlara ilişkin bir soruya yanıt veren Başbakan Mesrur Barzani, “Esasen bu sorun Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’ne taşınmış olan iç sorunudur, yani PKK ile Türkiye arasındaki bir sorundur. Bizim ve Irak’ın bir sorunu değildir. IŞİD ile mücadele döneminde bu sorun bize yöneltildi. Güçlerimizin büyük çoğunluğu IŞİD ile çatışmaya katıldı. Dolayısıyla bu bölgelerde (PKK’nin bulunduğu bölgeler) askeri boşluk oluştu. PKK’liler de maalesef boşluğu kendi lehlerine kullanarak söz konusu bölgelerde askeri açıdan hegemonya artırma arayışına girdiler. Daha önce güçlerimizin olduğu o bölgelere PKK’liler yerleşti” dedi.

Türkiye ile PKK arasında devam eden çatışmalardan dolayı bölge halkının evlerine dönemediğini vurgulayan Mesrur Barzani şöyle devam etti:

“Çatışmalar nedeniyle bölgedeki 800 köy imar edilemedi. Son günlerde yaşanan çatışmalar nedeniyle de çok sayıda kişi göç etmek zorunda kaldı. Asıl sorulması gereken soru şudur: PKK neden burada? PKK burada olmamalı ve kendisini bir alternatif olarak sunmamalı. Çiftçilerin kendi arazilerine gitmelerine engel oluyorlar, kendilerini yönetimin bir alternatifi olarak sunuyorlar. Çatışmalar nedeniyle bölge istikrarsız hale geldi. PKK’nin Kürdistan Bölgesi’ni terk etmesini istiyoruz. Kendi alanlarına çekilmeliler. PKK, Kürdistan Bölgesi iktidarına saygı duymalıdır.”

Başbakan Mesrur Barzani şunları kaydetti:

IŞİD hâlen Kürdistan Bölgesi, Irak, Ortadoğu ve dünya için tehdit olmayı sürdürüyor. IŞİD’in ideolojik varlığı hala çok aktif bir şekilde varlığını süründürüyor ve halkı kendi saflarına çekmeye devam ediyorlar. Son zamanlarda Irak ve Suriye’nin farklı bölgelerinde terör eylemleri gerçekleştirdiklerine şahit olduk. Halen yıllık 150 milyon dolar gelir elde edebiliyorlar. IŞİD’in şimdi de çok sayıda üyesi var. Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin desteği olmadan bölge güçlerinin tüm bu tehditlere karşı tek başlarına mücadele edebileceğini düşünmüyorum.”

Tahran ilişkilerine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Başbakan, “İran bizim komşumuz ve Irak’ta çıkarları var. Bu konuda bizim politikamız çok açıktır; İran dâhil tüm komşularımızla iyi ilişkilerimizin olmasını istiyoruz. İran’la aramızda uzun bir sınırımız var. Ticaret ve güvenlik alanlarında ortak çıkarlarımız söz konusu. Dolayısıyla ilişkilerimizin karşılıklı saygı ve karşılıklı iç işlerine müdahale etmeme çerçevesinde daha güçlü olmasını ümit ediyorum” dedi.

Diğer Haberler