Erbil ve Bağdat’taki saldırılar İran’la yeni ilişkiler için tolere mi ediliyor?

Erbil ve Bağdat'taki saldırılar İran'la yeni ilişkiler için tolere mi ediliyor?

Daha önce düzenlenen benzer saldırılarda kısa süre içinde İran’ı ve İran destekli milisleri suçlamasına rağmen, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) bu saldırılara yönelik incelemeyi ABD Başkanı Joe Biden’ın İran nükleer anlaşmasına dönme girişimlerine zarar vermemek için uzattığı iddia ediliyor.

Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pentagon Sözcüsü John Kirby, Uluslararası Erbil Havalimanı ve Irak hükümet binalarının bulunduğu Bağdat’taki “Yeşil Bölge’ye” yapılan saldırıya ilişkin çalışmaların sürdüğünü ve saldırının faillerine yönelik bir tespitlerinin henüz söz konusu olmadığını söyledi.

ABD askerlerinin daha önce konuşlu olduğu üslere yönelik saldırılarda İran silahlarının kullanıldığını belirten Kirby, “Şu anda saldırıların arkasında kimin olduğu ve hangi grubun bunları düzenlediği konusunda herhangi bir atıfta bulunamam” ifadelerini kullanması dikkati çekti.

Bu saldırıların faillerini tespit etmede aceleci davranmayacaklarını ifade eden Kirby, Pentagon’un, Biden yönetiminin İran ile anlaşma ihtimaline zarar vermemek için ülkeyi işaret etmek istemediği yönündeki sorulara ise tepki gösterdi.

Kirby, “Kimse, İran’ın halen teşkil ettiği önemli güvenlik sınamalarını göz ardı ediyor değil. Bu konuda hiç çekingen davranmadık. Bu saldırılar konusunda bir yargıya varma konusunda da kimsenin acelesi yok” diye konuştu.

Sözcü, Irak yönetiminin de bu saldırıları ciddiye aldığını ve bunları incelemek istediğini, ABD’nin ise buna izin verdiğini dile getirdi.

Erbile yönelik roket saldırısı 

ABD’li güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, 15 Şubat’ta, ABD askerlerinin konuşlu olduğu Uluslararası Erbil Havalimanı ve kente toplam 14 roketle saldırı düzenlenmişti.

Saldırıda, 1 sözleşmeli personel hayatını kaybetmiş, 3 sivil, 5 sözleşmeli personel ve 1 ABD askeri olmak üzere 9 kişi yaralanmıştı.

Saldırıyı Irak’taki eylemlerde daha önce ismi duyulmayan “Seraya Evliya ed-Dem” adlı bir grup üstlenmişti.

Ayrıca Irak’ın başkenti Bağdat’ta, 22 Şubat’ta, hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge’ye roketli saldırı düzenlenmiş, 2 roketle düzenlenen saldırıda herhangi bir zayiatın olmadığı bildirilmişti.

Diğer Haberler