Haşdi Şabi ve PKK Şengal’e yeni güçler konumlandırdı

Haşdi Şabi ve PKK Şengal'e yeni güçler konumlandırdı

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre Haşdi Şabi milisleri geçtiğimiz Cuma gününden itibaren Şengal ve çevresine yerleşmeye başladı.

Haşdi Şabi’nin yanı sıra PKK da Şengal’e ve çevresine güçlerini yerleştirdi.

Şii milis gruplar ve PKK, bölgeye konuşlanmalarının sebebini “Türkiye’nin olası kara harekatına karşı koymak” olarak açıklıyor.

Bölgeye konuşlanan milis gruplar arasında, İran tarafından askeri ve siyasi anlamda desteklenen Hareket el Nuceba ve Ketaib Hizbullah öne çıkıyor.

Şii grupların ve PKK’nın bölgeye konuşlanmasının, geçtiğimiz yıl Erbil ile Bağdat hükümeti arasında imzalanan anlaşmayı ihlal ettiği aktarılıyor. Bu anlaşma uyarınca milis grupların Şengal’den çekilmesi ve bölgenin silahsızlandırılması kararlaştırılmıştı.

Şengal’in Yezidi belediye başkanı Mehma Xelil, Haşdi Şabi ve PKK’nın bölgeye konuşlanmasının anlaşmayı ihlal ettiğini vurguladı. Xelil, bazı siyasi grupların bölgede hayatın normale dönmesini istemediğini ifade etti.

Haşdi Şabi’nin siyasi liderlerinden Hadi el Amiri geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Türkiye’nin Şengal’e harekat düzenleyeceği istihbaratını aldıklarını ifade etmişti. Amiri, Bağdat hükümetine buna karşı gerekli adımları atma çağrısında bulunmuştu. Haşdi Şabi kaynakları, Şengal’e konuşlanmalarının amacının güvenliği sağlamak olduğunu öne sürdü.

İran Destekli Şii Milisler Türkiye’yi Tehdit Etmişti

Irak’ta faaliyet gösteren İran destekli Şii milis gruplardan Nuceba Hareketi, Türkiye’yi tehdit eden bir açıklama yayınlamıştı.

Örgüte bağlı sosyal medya hesapları ve İran’a yakın kaynaklar tarafından dolaşıma sokulan 13 Şubat 2021 tarihli açıklamada, Türkiye’nin Irak’taki askeri hamlelerine karşı tehdit ifadeleri yer aldı.

Nuceba Hareketi, yaptığı açıklamada Türk ordusunun Irak’ın Ninova bölgesine girme ve Şengal’e operasyon düzenleme niyetinde olduğunu ifade etti.

Açıklamada “Türk ordusu ve hükümeti bu kararı yeniden gözden geçirmeli” denilirken, Türkiye bölgede bir operasyon başlatırsa, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı savaşılacağı belirtildi.

Musul’da Türk Üssüne Saldırı

15 Şubat günü, İran destekli bir Şii milis grubun Türk askerlerine yönelik saldırı düzenlediği bildirilmişti.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre “Ashab el Kehf” isimli Şii milis grup, Musul ilinde bulunan bir Türk askeri üssüne füze fırlatmıştı. Füze fırlatılan askeri üssün Başika Üssü olduğu tahmin ediliyordu.

Saldırıyı sosyal medya üzerinden İran’a yakın kaynaklar vasıtasıyla üstlenen grup, Türk üssünün vurulduğunu ifade etti.

Diğer Haberler