Kerkük’te Araplaştırma politikası devam ediyor: Kürtlere ait 100 dükkan yıkıldı

Kerkük'te Araplaştırma politikası devam ediyor: Kürtlere ait 100 dükkan yıkıldı

Gün geçmiyor ki Kerkük ve diğer Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde Kürtlere yönelik hak ihlalleri gerçekleşmesin.

Kerkük’ün Şorice İş Merkezi’nde tapuları Kürtlere ait olan 100’e yakın dükkan Merkez Kaymakamlığı’nın emriyle yıkıldı.

Kerkük Merkez Kaymakamlığı, dükkanların sanayi bölgesine taşınması gerektiğini ve kentin yapısını bozduğunu gerekçe göstererek yıkıldığını belirtiyor. Ancak Kürtlere ait olan dükkanlar için herhangi bir ödeme yapılmadığı gibi söz konusu bölgede de işlerine devam edebilmeleri dükkan sahiplerine yer gösterilmiş değil.

Vatandaşlar ellerinde tapu olduklarını ve dükkanlarının yıkılmalarıyla çok zor durumda kaldıklarını belirtiyor.

Mağdurlardan biri olan Haci Kerim, dükkanlarının yıkılmasını “vahşet” olarak adlandırıyor.

“Bugün yaşananlar bir vahşet çünkü bize herhangi bir bildirimde bulunmadan dükkanlarımızı yıktılar” diyen Haci Kerim, “Güvenlik güçlerinin saldırısına uğradık. Dükkanları yerle bir ettiler. Tüm bu dükkanların tapuları var ve hepsi özel mülk” ifadelerini kullandı.

16 Ekim 2017’de Irak güçlerinin Kerkük ve diğer Kürdisani bölgeleri işgal etmesiyle Kürtlere yönelik hak ihalleri ve Araplaştırma politikası hız kazandı.

Bu tarihten sonra Kürtlere yönelik saldırılar başladı, Xurtmatu ve Kerkük’te çok sayıda vatandaş şehit düştü, on binlercesi göçe zorlandı.

Diğer Haberler