Şii milis gücü Nuceba Hareketi: Türkiye, Güç ve asker sayısı bakımından kendilerinden çok fazla olan işgalci Amerika güçlerinden ders almalılar

Güç ve asker sayısı bakımından kendilerinden çok fazla olan İşgalci Amerika güçlerinden ders almalılar

 Şii milis gücü Nuceba Hareketi’nden yapılan açıklamada, “Türkiye’nin Irak topraklarına yönelik ihlallerine devam etmesi halinde en sert şekilde yanıt vereceğiz” denildi.

İran’a yakınlığıyla bilinen Heşdi Şabi güçleri içinde yer alan Nuceba Hareketi’nden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin Musul vilayetini ‘işgal’ etmek gibi bir niyeti olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Türkiye’nin Irak topraklarına yönelik ihlallerine devam etmesi halinde sert bir şekilde yanıt vereceğiz” ifadelerine yer verildi.

Nuceba Hareketi’nin açıklaması şöyle:

“Ülke kargaşa içerisinde, resmi kurumların etkisiz tutumları, partilerin çıkar hesapları bu ülkeyi farklı taraflar ve ülkelerin ihlal etmek için adeta bir meydan haline getirmiştir.

Aldığımız bilgilere göre Türkiye Musul vilayetinden başlayarak Şengal’e kadar uzanan bölgeyi işgal etmek gibi bir niyeti var. Resmi kurumların yanıtı ve tutumu bu şekilde zayıf ve etkisiz kalması durumunda bu ihlaller son olmayacaktır.

Türkiye’nin sonucunun ne olacağını bilmediği böylesi bir adım atmadan önce tutumlarını bir kez daha gözden geçirmeli. Güç ve asker sayısı bakımından kendilerinden çok fazla olan İşgalci Amerika güçlerinden ders almalılar.

Irak hükümeti ve Parlamentosunun söz konusu ihlallere karşı bir tutum almalı. Akis takdirde Irak halkı ve savunucusu bu konuda tutum alacaktır.”

Nuceba Hareketi, ABD ve İsrail’le mücadele gerekçesiyle Suriye’de savaşmak için Asayib Ehlilhak Hareketi’nden (Şii milis) 2013’te ayrılarak kuruldu.

Heşdi Şabi güçleri içinde yer alan Nuceba Hareketi, 2014’te IŞİD’in ülkedeki birçok bölgeyi ele geçirmesinden sonra Irak’taki Şii otoritelerden Ayetullah Ali Sistani’nin çağrısıyla ön plana çıktı.

Diğer Haberler