Şii milis gücü Asayib Ehlihak hareketi Kazımi’ye 48 saat süre verdi

Şii milis gücü Asayib Ehlihak hareketi Kazımi'ye 48 saat süre verdi

İran’a yakın Şii milis güçlerden Asayib Ehlihak Hareketi’ne bağlı silahlı unsurlar, ABD Büyükelçiliğine saldırdıkları gerekçesiyle gözaltına alınanların serbest bırakılması için Kazımi hükümetine 48 saat süre verdi.

Irak Başbakanı Mustafa Kazimi ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Halkın güvenlik güçleri ve orduya yasa dışı hareket edenler nedeniyle zedelenen güvenini yeniden kazanmak için sessizce çalıştık. Ülkenin absürt maceraya sürüklenmemesi için sükunet çağrısı yaptık. Ancak gerektiğinde karşı karşıya gelmeye hazırız” uyarısında bulundu.

Kazimi’nin paylaşımı üzerine adının açıklanmasını istemeyen hükümete yakın bir kaynak şunları kaydetti:

“İran’a yakın Şii milis güçlerden Asayib Ehlilhak Hareketi, hükümetin Bağdat Havalimanı’na yapılan bir roketli saldırıdan sorumlu olan mensuplarını tutuklaması üzerine, hükümeti tehdit etmeye başladı. Bunlar, tutuklu bulunan milislerinin serbest bırakılmasını istedi. Aksi halde bu akşam ya da sabaha karşı hükümet binalarını hedef alacakları tehdidinde bulundu. Milis yapı, İçişleri Bakanı’nı da doğrudan tehdit etti.”

Kaynak, Milli Güvenlik Müsteşarı Kasım el-Araci’nin yaşananlar üzerine devreye girerek, olayı yatıştırdığını ancak Kazimi’nin tutuklu milisleri serbest bırakmama konusunda ısrarcı olduğunu savundu.

Söz konusu milis yapıya bağlı silahlı unsurların Bağdat’ın Risafa yakasının bazı bölgelerinde konuşlandığı iddia edildi.

Diğer Haberler