Abadi:Süleymani’yi öldüren ABD SİHA’sı Iraklı yetkililerden onay aldı

Abadi:Süleymani’yi öldüren ABD SİHA’sı Iraklı yetkililerden onay aldı

Irak Eski Başbakanı Haydar Abadi, bu yılın başlarında Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen ve İranlı General Kasım Süleymani’nin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan suikasta ilişkin açıklamada bulundu.

Irak resmi televizyonuna konuşan Abadi, suikastı gerçekleştiren ABD SİHA’sının Iraklı yetkililerden onay aldığını söyledi.

İran’ın Ortadoğu’daki politikalarının mimarı General Kasım Süleymani ile Haşdi Şabi Heyeti Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’i öldüren ABD SİHA’sının Iraklı yetkililerden izin alamadan suikastı gerçekleştiremeyeceğini belirtti. Abadi, söz konusu SİHA için kimin onay verdiğine ilişkin detay vermedi.

Abadi, “Sahadaki fedakarlıklar zafer getirdi. Irak halkının birliği olmadan zafer elde edilemez” dedi.

Başbakanlığı dönemiyle ilgili açıklamalarda bulunan Abadi, “İranlılara, çatışmalar devam ederse kendilerinden ve Amerikalılardan geri çekilmelerini isteyeceğimi söyledim” diyerek, “Birleşik Arap Emirlikleri ve İran hava kuvvetlerinin DAİŞ’e karşı savaşa katılmasını reddettim” ifadelerini kullandı.

Shafaq News’e, konuşan Iraklı bir güvenlik kaynağı ise, “Irak hava sahasındaki insansız hava araçlarının uçması için doğrudan başbakana bağlı olan ortak operasyonlar komutanlığından önceden onay alması gerekir” dedi.
Geçtiğimiz ocak ayında İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Heyeti Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis, maruz kaldıkları suikast sonucu yaşamını yitirmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, saldırı emrini bizzat kendisinin verdiğini belirtmişti.

Diğer Haberler