Başbakan Barzani: Saldırın arkasında Kürdistan Bölgesi vatandaşlarının olmadığını görüyoruz

Başbakan Barzani: Saldırın arkasında Kürdistan Bölgesi vatandaşlarının olmadığını görüyoruz, Pencewin, Süleymaniye, PKK; YNK, PDK, gösteri, peşmerge

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Bakanlar Kurulu toplantısı ardından basın açıklaması yaptı.

Başbakan Bakanlar Kurulu toplantısında iki önemli gündem maddedi olduğunu, son birkaç gündür meydana gelen olaylar ve Bağdat-Erbil arasındaki müzakerelerin masaya yatırıldığını kaydetti.

Başbakan yaptığı açıklamada, çıkan olaylarda ve koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Başbakan’ın gündeme yaptığı açıklamada öne çıkan başlıklar şöyle:

* Kürdistan Bölgesi Hükümeti olarak yaşanan sorunlar ve çelişkileri çözmek amacıyla en uygun yöntemleri bulmayı her zaman esas aldık.

*Irak hükümeti ile Anayasa çerçevesinde Kürdistan Bölgesi’nin haklarını korumak ve elde etmenin arayışı içerisinde olduk.

*Biz her zaman Kürdistan halkının anayasal haklarının sağlanması için bir çaba içerisinde olduk.

*Her zaman Kürdistan halkının özgür, demokratik ve meşru yöntemlerle taleplerini dile getirebileceği gösterileri destekledik.

* Ancak gösteriler asla bir başkasının özgürlüğü ve hakkını suistimal edecek çerçevede olmamalıdır.

*Maalesef bir kesim var ki, zor durumda olan vatandaşların düzenlediği gösterilere katılarak, meşru gösterileri şiddet, öldürme, yakma olaylarına dönüştürdü.

*Gerek iktidarda olan, gerekse de muhalefette olan partilere saldırı yapılmıştır. Binlerce şehidin kanıyla inşa edilmiş Kürdistan Bölgesi hedef alınmaktadır.

*Sosyal medyada da paylaşılan görüntüler gösteriyor ki şehit kardeşine saldırılıyor. Bu tür yaklaşımlar reform getirmiyor, maaş getirmiyor. Hizmet kurumlarına saldırmak kimseye bir şey kazandırmıyor.

*Saldırının arkasında olan kişilerin, Kürdistan Bölgesi vatandaşı dahi olmadığını görüyoruz. Peşmerge’ye keskin nişancı silahıyla ateş açılıyor. Hükümet kurumlarına silahla saldırmak gösteri değil, göstericilerin haklarını da ihlaldir

*Tek sorunumuz bütçe ve maaşlar değil, kimlik sorunudur, anayasanın uygulanması sorunudur, halkımızın meşru haklarıdır

*Halka hizmet veren elektrik santraline, okullara saldırılarak halka hizmet edilmez.Bu ülkede özgürce yaşayabilelim diye canını ortaya koyan Peşmergelere saldırılarak, bu halka nasıl bir mesaj verilmek isteniyor?

*Göstericiler içerisinde Suriyeli ve Kürdistan Bölgesi vatandaşı olmayanlar var

Bağdat’la anlaşmaya varmak için her türlü çabayı gösteriyoruz.

*PKK güçleri Şengal’den kısa süreliğine ayrılmış, daha sonra geri dönmüştür. Hatta Suriye’den daha fazla silahlı güçle bölgeye geri dönmüşlerdir

Diğer Haberler

Sarı İbrahim’in (Ramazan Toptaş) hikayesi

Sarı İbrahim’in (Ramazan Toptaş) hikayesi

Sarı İbrahim’in (Ramazan Toptaş) hikayesi Bahoz Erdal, Şafak Aryen, Şafak Malazgirt, Beritan Dersim, Neşe Baltaş, HPG, PKK; Amanos Abdullah Öcalan, Nasır Faruk Bozkurt, Harun Sermezin, Barzan Dürre Batman; Mahsum Korkmaz ,