İsrail basını: Netenyahu dün gizlice Suudi Arabistana gitti

İsrail basını: Netenyahu dün gizlice Suudi Arabistana gitti

İsrail basınında, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun dün gizlice Suudi Arabistan’a giderek Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ile görüştüğü iddia edildi. Görüşmeye ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da katıldı.

Haaretz gazetesinin haberinde, Netanyahu’nun dün akşam İsrail istihbarat servisi Mossad’ın Başkanı Yossi Cohen ile birlikte Suudi Arabistan’ın Neom kentine gittiği belirtildi.

Netanyahu’nun burada Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman ile bir araya geldiği, görüşmede Cohen’in yanı sıra ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da bulunduğu ifade edildi.

Haberlerde Suudi Arabistan’a giden delegasyonda MOSSAD Şefi Yossi Cohen’in de bulunduğu iddia edildi.

Medya kuruluşları Pazar günü özel bir jetin Tel Aviv’den Suudi Arabistan’a gittiğini ve birkaç saat kaldıktan sonra geri döndüğünü gösteren uçuş kayıtlarını da iddiaya kaynak gösterdi.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi, konuya ilişkin değerlendirme yapmazken, haberi yalanlamaması dikkati çekti.

İsrail basınında daha önce çıkan haberlerde, Suudi Arabistan’ın da aralarında bulunduğu bazı ülkelerin ABD’de 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçiminden sonra Tel Aviv ile ilişkileri normalleştirmek için görüşmelere başlayacağı iddia edilmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, 14 Kasım’da Fransa’dan başlayarak aralarında Türkiye, Gürcistan, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan’ın yer aldığı Avrupa ve Orta Doğu ülkelerini kapsayan tura çıkmıştı.

Kaynak: Rudaw

Diğer Haberler

PYD 9’uncu kongresinin ardından

PYD 9’uncu kongresinin ardından  Salih Müslim, Asya Abdullah Dilan Derik, Fowza Yusif, Zaxo Zagros, Aldar Xalil, PKK; abdullah Öcalan, Rimelan, Kandil, Suriye reimi,

Ciwanen Şoreşger bu kez 15 yaşındaki yetim ve öksüz kızı kaçırdı

Ciwanen Şoreşger bu kez 15 yaşındaki yetim ve öksüz kızı kaçırdı