Ali Ewni: Ahlaki dosyalar bazı milletvekillerini Bağdat yanlısı davranmaya mecbur bırakıyor

Ali Ewni: Ahlaki dosyalar bazı milletvekillerini Bağdat yanlısı davranmaya mecbur bırakıyor

Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) Yürütme Kurulu Üyesi Ali Ewni yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi memur maaşlarının Irak Federal Hükümet Bankası aracılığıyla dağıtılması talebinin anlamsız ve boş olduğunu ve bunun seçim çalışmaları için yapıldığını belirtti.

Ewni açıklamasında, bu tür çabalar içerisinde bulunan milletvekillerinin ahlaki yada rüşvet dosyalarının Bağdatlı yetkililerin elinde bulunması nedeniyle bu tür çalışmalarda yer aldıklarını dile getirdi.

Şasiwar Ebdulwahid’in Irak Parlamentosu milletvekili olan kızkardeşi Sirwe Ebdulwehit yaptığı açıklamada, aralarından Kürt milletvekillerinin de bulunduğu 100’den fazla milletvekilinin imzasını topladıklarını ve Kürdistan Bölgesi memur maaşlarının direk olarak Bağdat hükümeti tarafından ödenmesi gerektiğine dair talepte bulunduklarını söyledi.

Konuya ilişkin Basnews’e açıklamalarda bulunan Ali Ewni şunları söyledi: “Kürdistan Bölgesi yasal güvence altında kendi içişlerini örgütleyen ve yürüten bir bölge. Bu tür yaklaşımlar sahte ve doğruluktan uzak. Bunu yapanların amacı erken seçimler öncesi birilerini daha kandırarak kendileri açısından seçim yatırım yapmak.”

Irak’ta seçimler öncesi Kürt karşıtlığı temelinde oylarını yükseltmek isteyen bazı milliyetçi kesimlerin ve onlara destek veren bazı Kürtlerin olduğuna dikkat çeken Ali Ewni açıklamasında şunlara vurgu yaptı: “Bu yaklaşımı esas alanlar Irak’ı federal yapısından uzaklaştırmak istiyorlar. Ama bundan kötüsü, bu faaliyetlerde öncülük yapanlar maalesefki Kürtler. Nasıl ki bir zamanlar cahş ve bazı BAAS rejimiyle hareket eden müsteşarlar enfal ve kimyasal saldırıların önünü açtıysalar şimdi bu Kürtlerde aynı rolü üstleniyorlar.”

Amaçlarının Kürdistan Bölgesi memurlarının maaşlarının ödenmesi için faaliyet yürütmek olmadığını, Bağdat hükümetinin zaten böyle bir yaklaşımının bulunmadığını aksine Kürdistan Bölgesi statüsünü ortadan kaldırmaya yönelik bir tavrın bulunduğunu söyleyen Ali Ewni açıklamasının devamında şunları dile getirdi: “Bu yaklaşıma destek veren Kürt milletvekilleri ya ahlaki yada rüşvet dosyalarının bulunması nedeniyle destek veriyorlar. Yada daha kötüsü Kürt halkına karşı Arap milliyetçiliğine kol kanat geriyorlar. Bazıları da kendilerini kör ve sağır ederek, siyasi veya maddi mefaatler için bu tavrın içerisinde yer alıyorlar.”

Diğer Haberler