Barzani: Kürtleri sırtından hançerlediler

Barzani: Kürtleri sırtından hançerlediler

Başkan Mesud Barzani, Irak Parlamentosu’ndaki oturumda ilgili olarak “Onların daha önceden Kürdistan Bölgesi’ne karşı oy kullanma konusunda anlaştığı ortaya çıktı” diyerek, gelişmeyi Kürdistan halkının sırtından hançerlenmesi olarak nitelendirdi.

Başkan Mesud Barzani, Irak Parlamentosu’ndaki bazı Şii ve Sünni parlamenterlerin, borçlanma yasa tasarısına Kürdistan Bölgesi aleyhine bazı maddeleri ekleyip, parlamentoda kabul etmesiyle ilgili yazılı açıklama yayımladı.

Başkan Mesud Barzani, “Üzülerek görüyoruz ki, Iraklı siyasetçiler Sünni ve Şiisiyle, Irak Parlamentosu’nda tekrar Kürdistan halkını sırtından hançerledi. Bütçe ve Kürdistan halkının rızkı, Kürdistan Bölgesi’ne karşı bir tehdit kartı olarak kullanıldı” dedi.

Geçtiğimiz süreçte Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetleri arasında defalarca anlaşmanın imzalandığına değinen Başkan Barzani, anlaşmanın uygulanmadığını söyledi.

Irak Parlamentosu’nda kabul edilen yasanın ortaklık ve anlaşmalara aykırı olduğunu belirten Başkan Barzani, bunu siyasi bir konu olarak gördüklerini ifade etti.

Yasanın Kürdistan Bölgesi hükümetine baskı, Kürdistan halkını da cezalandırma amacı taşıdığını kaydeden Başkan Barzani, bunun Iraklı 3 ana kesim arasındaki ortaklık, eşitlik ve uzlaşı temeline aykırı olduğu söyledi.

Gelişmeyi savaş satıcılığının bir çeşidi olarak değerlendirdiklerini vurgulayan Başkan Barzani, “Onların daha önceden Kürdistan Bölgesi’ne karşı oy kullanma konusunda anlaştığı ortaya çıktı. Anayasa, anlaşmalar ve Kürdistan halkının hak ve taleplerine karşı her zaman bu şekilde muamele ettiler” dedi.

Kürdistan parlamenterlerinin Irak Parlamentosu’nda söz konusu yasaya ortak hareket etmesinden duyduğu memnuniyeti belirten Başkan Barzani, milletvekillerine teşekkür etti.

Başkan Barzani, “Kürdistan Bölgesi Başkanı, Kürdistan Parlamentosu Başkanı ve Başbakan’a, Bağdat’taki Kürdistan milletvekilleri ve siyasi temsilcilerle birlikte bu konuyla ilgili ortak toplantı yapmaları ve ortak bir karara varmaları çağrısında bulunuyorum. Öyle bir karar versinler ki, çözüm noktasında sorumluluk düzeyinde olsun. Aynı zamanda milletimizin onurunu koruyacak bir karar olsun. Ve alınacak kararla Kürdistan halkını cezalandırmayı amaçlayan tehditlere karşı bir sınır komnmalı” ifadelerini kullandı.

IRAK PARLAMENTOSU’NDAKİ OTURUM

Irak Parlamentosu’nda, borçlanmayla ilgili yasa tasarısını oylamak için bugün sabah saatlerinde bir oturum gerçekleştirildi.

Yasa tasarısına Kürdistan Bölgesi’ne karşıt bazı maddelerin eklenmesi nedeniyle Kürt temsilciler oturumu boykot ederek katılmazken, oturumda yasa tasarısının kabulüne karar verildi.

Öte yandan Irak Parlamentosu’nda bazı Şii ve Sünni parlamenterler, Kürtlere karşı birlik oluşturarak, Kürdistan Bölgesi’nin tüm petrol ve diğer gelirlerinin Bağdat hükümetine devretmesinin ardından bütçe verilmesini talep etti.

Şii ve Sünni parlamenterlerin bu tavrı Erbil ile Bağdat arasında daha önce yapılan anlaşmaya aykırı olduğu biliniyor.

Parlamento oturumunda Kürt ve Şii temsilciler arasında tartışmanın yaşandığı, ardından Kürt temsilciler oturumu terk ettiği kaydedildi.

Irak Parlamentosu dün de bütçe açığını tamamlamak ve maaşları artıracak bir borç projesini oylamak için toplanmıştı.

Kaynak: Kürdistan24

Diğer Haberler