James Jeffrey’den Suriye, ENKS, PYD ve PKK yorumu

James Jeffrey'den Suriye, ENKS, PYD ve PKK yorumu

IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon Güçleri Özel Temsilcisi ve ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD’deki başkanlık seçiminin ardından olası Suriye ve Rojava politikalarına ilişkin Syria Direct haber sitesine değerlendirmelerde bulundu.
Son günlerde Türkiye’nin Rojava’ya karşı yeni bir operasyon düzenleyeceğine dair ortaya atılan iddialara ilişkin konuşan Jeffrey, Türklerle aralarında bir anlaşma olduğunu hatırlatarak, “Her hangi bir askeri operasyon söz konusu anlaşmayı ihlali anlamına gelir. Toplantılarımızda bu hususu devamlı Türk tarafına açıklıyoruz Türkiye’nin bir askeri operasyon hazırlığında olduğuna dair hiçbir işaret görmedik, yanı şekilde Demokratik Suriye Güçleri’nin de Türklerin tepkisini haklı çıkaracak herhangi bir eylemi, provokasyonu veya iddia edilen provokasyonlarına rastlamadık. Dolayısıyla şu an için durum bundan ibaret ve bu şekilde devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Rojava’da Kürtler arasında yürütülen görüşmeler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Jeffrey, Washington’un Kürtler arası diyalog ve ittifaka destek verdiğini ifade ederek şunları kaydetti:

“İki Kürt grubunun (DSG ve ENKS) çeşitli nedenlerle bir araya gelmesini de destekliyoruz. Her şeyden önce, (Ayrışma) Esad’a esas olarak karşıtlığı ikiye böldüğüne inanıyoruz. Bu nedenle Esad’a muhaliflerinin olabildiğince bir arada görmek istiyoruz.

İkincisi, Suriye’deki Kürt toplumunun mevcut sorunlardan biri de elbette, PKK’nın (Kürdistan İşçi Partisi) Suriye’deki rolüdür. PKK’yi terör örgütü olarak görüyoruz. PKK kadrosunun Suriye’den ayrıldığını görmek istiyoruz. Kuzeydoğuda (Rojava) Türkiye ile gerilimin nedenlerinden biri de budur, bu gerilimi azaltmak istiyoruz çünkü kuzeydoğu dışındaki diğer tüm alanlarda Suriye’nin durumu konusunda Türkiye ile çok yakın bir koordinasyon içindeyiz.

Kuzeydoğuda bile, dediğim gibi, Türkiye ile askeri (Operasyon) açısından bir anlaşmamız var. Ancak Türkiye’nin DSG’nin yapısı ve PKK’nın varlığı konusunda gerçek endişeleri var. Dolaysıyla bu endişeleri ortadan kaldırmak için PKK’nin varlığına son vermeliyiz. Bu nedenle Kürtler arası görüşmeleri destekliyoruz.”

 ABD’nin, Suriye krizine yönelik siyasi bir çözüm konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararına bağlılığını dile getiren Jeffrey, Rusya’nın Suriye’nin ülkede siyasi değişiklik yapmaya zorlamamasından duyduğu hayal kırıklığını ifade etti.

IŞİD’e karşı Suriye’de yürütülen mücadelede yerel ortaklara ihtiyaç olduğuna dikkat çeken James Jeffrey, “Yerel ortaklar, askeri ortağımız olarak Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve oradaki sivil yönetimdir. Bir sivil idare olmalı, çünkü rejim 2013’te o bölgeden çekildi. Bu nedenle, pratik amaçlar için bu ittifaktaki Arap ve Kürt unsurları, oradaki operasyonlarımızı istikrara kavuşturmak ve kolaylaştırmak amacıyla birlikte çalışmaya, gücü paylaşmaya ve aralarındaki farklılıkları çözmeye çalışmaya teşvik ediyoruz.”

Kaynak: Rudaw

Diğer Haberler