SOHR: Türk Güvenlik Şirketi kendisine bağlı 850 çeteyi Azerbeycan’a gönderdi

SOHR: Türk Güvenlik Şirketi kendisine bağlı 850 çeteyi Azerbeycan'a gönderdi

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türk devletinin Ermenistan’a karşı savaşmak için Azerbaycan’a gönderdiği Suriyeli çete sayısının 850 kişi olduğunu ve yaşanan çatışmalarda 3 çetenin öldüğünü duyurdu.

SOHR, daha önce paylaştığı bilgilerde Türk devletinin Suriye’den 320 çete üyesini Azerbaycan’a gönderdiğini açıklamıştı. Ancak gözlemevi bugün paylaştığı bilgilerde bu sayının 850 kişiye ulaştığını ve yaşanan çatışmalarda bu kişilerden 3’ünün öldüğünü bildirdi.

Suriye’den Azerbaycan’a çete sevkiyatının “Türk güvenlik şirketleri” tarafından yapıldığını belirten SOHR, Türk devleti denetimindeki gruplardan Arapların ağırlıkta olanların Azerbaycan’a gitmeyi kabul etmediğini gidenlerin çoğunun “milli dava” düsturuyla hareket eden “Türkmen” ağırlık gruplar olduğunu kaydetti.

 Reuters haber ajansı, Türk devletinin 700 ile 1000 çeteyi Azerbaycan’a gönderdiğini servis etmişti. The Guardian gazetesi ise söz konusu çetelerin Efrîn’de bir Türk güvenlik şirketi tarafından Azerbaycan’a nakledildiğini yazmıştı.

SOHR’un orjinal haberine şu linkten ulaşa bilirsiniz: https://www.syriahr.com/en/186320/

Diğer Haberler