İranda Twitter kullanan 40 vekilden imza: Twitter’a erişim yasaklansın

İranda Twitter kullanan 40 vekilden imza: Twitter'e erişim yasaklansın

iran’da İslam Cumhuriyeti rejimi savunucusu 40 muhafazakar milletvekili Twitter’a erişimin yasaklanması talebinde bulundu. 

Twitter’in yasaklanması talebinde bulunulmasına rağmen bu muhafazakar milletvekilleri, talepleriyle çelişik bir durumdalar zira yasak talebine rağmen İran rejim Parlamentosu’ndaki milletvekillerinin üçte ikisinden fazlası Twitter kullanıyor.

Hatta bir araştırmaya göre Twitter’in yasaklanması talebinde bulunan 40 rejim savunucusu milletvekillerinden 28’i şu ana kadar toplam 5 bin 920 tweet atmış.

Yasaklı sitelere erişimi sağlayan uygulamaları kullananlara ceza talebi

İran medyasına göre 40 muhafazakar milletvekili yasaklı sitelere erişimi sağlayan alternatif uygulamaları kullanan vatandaşların da cezalar almasını sağlayan yasal düzenlemelerin yapılmasını da talep ediyor

İran rejimi Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve muhafazakar yetkililer de dahil olmak üzere İran’da önde gelen tüm politikacılar Twitter’ı aktif olarak kullanıyor.

DPA’ya göre İran’da şimdiye kadar binlerce web sitesi engellendi. İranlılar genellikle bunu görmezden gelerek, erişimin engellendiği web sitelerine VPN gibi uygulamalar aracılığıyla kullanmaya devam ediyor.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre ise, 82 milyon Doğu Kürdistanlı (Rojhelat) ve İranlının yarısından fazlasının yasaklı sosyal ağlardan en az birinde hesabı olduğunu ortaya çıktı.

Diğer Haberler