Türk Dış İlişkileri Bakanlığından Irakla gerginliğe dönük açıklama

Türk Dış İlişkileri Bakanlığından Irakla gerginliğe dönük açıklama Peşmerge, Irak Sınır Muhafızları, Kürdistan, Bradost, Sidekan

 Türkiye Dışişleri Bakanlığı, iki gün önce Irak Sınır Muhafazlarının vurulması ve iki rütbeli komutanın öldürülmesine ilişkin Irak makamlarınca kendilerine karşı alınan tedbire dönük açıklama yaptı. Türkiye; “Irak’taki PKK varlığına göz yumulmaya devam edilmesi halinde Türkiye’nin kendi sınırlarının güvenliği için gerekli göreceği tedbirleri almakta kararlı olduğu” açıklamasında bulundu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, PKK’ye yönelik operasyonlarla ilgili Irak’a hitaben bir açıklama yaptı.

Açıklamada, PKK’nin “Irak’ın egemenliği, toprak bütünlüğü, güvenliği ve istikrarına da meydan okuduğu” vurgulandı.

“Ülkesinde bulunan PKK unsurlarına karşı gerekli önlemleri almanın, öncelikle Irak’ın sorumluluğunda olduğu” kaydedilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Bu hususta ülkemiz Irak ile iş birliğine hazırdır. Ancak Irak’taki PKK varlığına göz yumulmaya devam edilmesi halinde ülkemiz sınırlarının güvenliği için nerede olursa olsun gerekli göreceği tedbirleri şimdiye kadar olduğu gibi almakta kararlıdır. Irak’ı bu doğrultuda gerekli adımları atmaya, bu durumu fırsat bilip ülkemize yönelik mesnetsiz iddialarda bulunan diğer bazı ülke ve bölgesel örgütleri de teröristleri cesaretlendiren ve terörle mücadelede çifte standart içeren yaklaşımlarına son vererek ilkeli bir tutum takınmaya davet ediyoruz.

Diğer Haberler