BM: Koronavirüse bağlı açlık ayda 10 binden fazla çocuğun ölümüne yol açtı, sayı artabilir

BM: Koronavirüse bağlı açlık ayda 10 binden fazla çocuğun ölümüne yol açtı, sayı artabilir

Birleşmiş Milletler (BM) koronavirüs (Covid-19) salgınına bağlı açlığın, salgının ilk yılı boyunca ayda 10 binden fazla çocuğun ölümüne yol açtığını duyurdu.

Euronews’in  haberine göre Covid-19 nedeniyle Burkina Faso gibi hali hazırda açlığın pençesindeki ülkelerde, köylere gıda ve tıbbi yardımın ulaştırılamadığını belirten BM ayrıca, Batı ve Orta Afrika’da en kurak dönemin başladığını dolayısıyla ölümlerin artabileceğini belirtti.

 BM gıdaya ulaşmakta en çok zorluk çeken ülkelerin başında Yemen, Burkina Faso, Nijarya, Mali, Senegal ve Moritanya’nın geldiğini duyurdu.

15,4 milyon çocuğu gıda sorunu bekliyor 

Konuyla ilgili acil eylem çağrısında bulunan BM, geçtiğimiz günlerde de Yemen’in güneyinde 6 ay içinde gıda güvensizliği yaşayanların sayısının 3,2 milyona yükselebileceği uyarısında bulundu.

BM’ye göre dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen’de nüfusun yüzde 80’i insani yardım ve korunmaya muhtaç durumda.

Ayrıca Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) de Covid-19 ve çatışmalar nedeniyle Batı ve Orta Afrika’da 15,4 milyon çocuğun gıda sorunu yaşayabileceğini belirtti. Salgında bulaşma korkusu ve alınan önlemler de gıda yetersizliğini körüklüyor.

Diğer Haberler