Mısır, bugün Libya’ya asker gönderme tezkeresini oyluyor

Mısır, bugün Libya'ya asker gönderme tezkeresini oyluyor

Libya’da Türkiye’nin desteklediği Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) Sirte’ye “çok yakında” harekat başlatacağını açıklamasının ardından Mısır Meclisi, Libya’ya asker gönderme tezkeresini bugün oyluyor.

Türkiye’ye karşı Libya’ya askeri müdahale tehdidinde bulunan Mısır’da meclis, Libya’ya asker gönderme yetkisini içeren tezkereyi bugün oylayacak.

Tezkere, Türkiye destekli UMH’ye bağlı birliklerin Sirte kentine harekat başlatması durumunda, Mısır ordusunun komşu Libya’ya müdahalesini öngörüyor.

Mısırlı milletvekili Mustafa Bekri, Pazar günü yapılması öngörülen oylamanın Pazartesi gününe çekildiğini ve oylamanın kapalı oturumda yapılacağını açıkladı.

Tezkerenin, Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi’nin taraftarlarının çoğunlukta bulunduğu Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Mısır’da devlete bağlı El Ahram gazetesi Pazar günü, meclisteki oylamanın Sisi’ye, “Türk saldırganlığına karşı komşu Libya’nın savunmasına yardımcı olmak için askeri müdahale yetkisi verilmesini” öngördüğünü bildirmişti.

Sisi geçen ay Halife Hafter’i destekleyen aşiret liderleriyle Kahire’de yaptığı toplantıda “Libya’nın güvenliğine doğrudan tehdit oluşturacak adımlar karşısında seyirci kalmayacağı” taahhüdünde bulunmuş, aşiret liderlerinin de Mısır’a askeri bir müdahale için yeşil ışık yaktığı bildirilmişti.

UMH: Sirte’ye askeri harekat çok yakında

UMH, Halife Hafter kontrolündeki Sirte kentini ele geçirmek üzere “çok yakın bir zamanda” başlatılacak bir harekat için hazırlıklara başladığını açıkladı.

UMH birliklerinin sözcüsü Mustafa Mecai, Sirte yakınlarına “şimdiye dek eşi görülmemiş” bir yoğunlukta asker yığılmaya başlandığını belirterek “Sirte’yi kurtarmak için yapılacak muharebenin başlaması kesindir ve çok yakında gerçekleşecektir” açıklamasını yaptı.

Mecai, muharebenin bir amacının da Hafter’in kontrolündeki petrol sahalarının geri alınması olduğunu söyleyerek, “Nihai hedef, ayaklanmayı bastırmak ve UMH’nın kontrol alanını tüm Libya’ya yaymaktır” dedi.

Diğer Haberler