CENTOM Komutanı McKenzie: General Mazlumla görüştüm, Fırat’ın batısındaki durumdan kaygılıyız

CENTOM Komutanı McKenzie: General Mazlumla görüştüm, Fırat’ın batısındaki durumdan kaygılıyız

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Kenneth F. McKenzie, Batı Kürdistan’da (Rojava) Fırat’ın batısında kalan bölgeyle ilgili çok endişeli olduklarını belirterek, “Çok sayıda engelle karşılaşabiliyoruz ancak şunu aklımızda bulundurmamız gerekiyor. Kansız bir gelecek olmayacak. Bölgede her zaman belirli bir düzeyde direniş olacak” dedi.

Geçtiğimiz hafta Demokratik Suriye Güçleri (HSD) Genel Komutanı Mazlum Abdi ile görüştüğünü doğrulayan General McKenzie,  General Mazlum’a DAİŞ’le mücadele kapsamında ortaklıklarını sürdüreceklerinin mesajını verdiğini söyledi.

“General Mazlum ile görüşme fırsatım oldu”

General McKenzie, “Fırat Nehri Vadisi’nin doğusunu ziyaret ederken General Mazlum’la görüşme fırsatım oldu. Oradaki askerlerimizi de ziyaret ettim. General Mazlum’a kendileriyle ortaklığımızın devam ettiği mesajını verdim. Özellikle Fırat Nehri Vadisi boyunca DAİŞ’e karşı yapılması gerekenler var” dedi.

Mazlum Kobani ile görüşmesinde Rojava’da bulunan kamplar ve cezaevlerindeki nüfusun da gündeme geldiğini belirten CENTCOM Komutanı, “Bu cezaevlerini ve kampları doğrudan biz yönetmiyoruz. Ancak hem güvenlik açısından hem de insani açıdan endişeliyiz. O nedenle HSD’ye, özellikle yerlerinden edilmiş halkla ilgili elimizden gelen desteği vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Bu kamplarda yaşayanlarla ilgili özellikle kaygılı olduğunu ifade eden CENTCOM Komutanı, şu aşamada kamplarda Coronavirüs salgınının görülmediğini ancak buradaki grupların özellikle riske daha açık olduğunu, olası bir enfeksiyonun yayılmasının etkileri konusunda endişeli olduklarını belirtti.

General McKenzie, bu konunun HSD Genel Komutanı General Mazlum Kobani ile görüşmesinde de gündeme geldiğini vurgulayarak, Mazlum Kobani ile görüşmesiyle ilgili ise “Çok iyi bir temas oldu” dedi.

DAİŞ’e karşı yerel güvenlik kurumları

Suriye’de DAİŞ’le mücadelenin genel durumunu da değerlendiren CENTCOM Komutanı, örgütün uzun vadede geleceğinin, gelişmesini engelleyebilecek yerel güvenlik kurumları oluşturulmasına bağlı olacağını söyledi.

Bölgede her zaman düşük düzeyde de olsa bir DAİŞ sorunu olacağını belirten General McKenzie, “Bunun bölgesel kalacağını düşünüyorum. Ortadan tamamen kaybolacağı kanısında değilim. Ortağımız HSD ile birlikte kontrol edebildiğimiz bölgelerde, yerel güvenlik oluşumlarının devreye girmesini, müdahalenin yerel düzeyde olmasını ve dış desteğe ihtiyaç duyulmamasını sağlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

CENTCOM Komutanı, bölgede yerel bir kolluk kuvveti benzeri birimin kurulmasının amaçlandığını, Fırat’ın doğusunda bu kapsamda eğitim vermek amacıyla HSD ile birlikte çalıştıklarını söyledi; “Süreç devam ediyor. Bu konuda iyimserim” dedi.

“Fırat’ın batısındaki durumdan kaygılıyız”

McKenzie, Fırat Nehri’nin batısında Rusya ve Suriye’nin denetiminde bulunan bölgelerden endişe duyduğunu, buralarda istikrarın sağlanması adına bir anlayışın olmadığını belirtti. McKenzie, bölgede varlık gösteren güçlerin, askeri olarak temizlenen bir yerin nasıl yönetileceği konusunda bir fikirlerinin olmadığını; DAİŞ’in ortaya çıkmasına yol açan koşulların hala bu bölgede geçerli olduğuna dikkat çekti.

CENTCOM Komutanı, “Bu konuda endişeliyim ancak yapabileceğimiz çok fazla bir şey de yok. Çünkü orada askerimiz yok. HSD de orada faaliyet göstermiyor. Biz de kontrol edebildiğimiz bölgelere odaklanmaya gayret ediyoruz. Çok sayıda engelle karşılaşabiliyoruz ancak şunu aklımızda bulundurmamız gerekiyor. Kansız bir gelecek olmayacak. Bölgede her zaman belirli bir düzeyde direniş olacak” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler