Babası tarafından öldürülen Romina’nın adı ile anılan yasa İran meclisinde onaylandı

 İran’da babası tarafından başka bir erkekle kaçtığı gerekçesiyle uykusunda orakla başı kesilen 14 yaşındaki Romina Eşrefi öldürüldüğü haberinin ardından çıkarılan kanun uyarınca çocuklara kötü muamele resmen suç sayıldı.

New York Times’ın (NYT) haberine göre 11 yıldır yaşanan anlaşmazlığın ardından pazar günü İran meclisinde kabul edilen yasayla birlikte, çocuklara yönelik duygusal ya da fiziksel istismarın yanı sıra bu yaş grubundakileri terk etmek suç kapsamına alınarak bir ilke imza atılmış oldu.

Yasal düzenleme, geçen ay erkek arkadaşıyla kaçmak için evden ayrıldığını belirtilen 14 yaşındaki Romina’nın babası tarafından feci bir şekilde öldürüldüğü haberinin ülkede geniş çaplı tepkilere yol açmasının ardından geldi.

Resmi haber ajansı IRNA dahil İranlı bazı medya kuruluşlarının son gelişmeye dair verdiği haberlerde yeni kanun “Romina Yasası” olarak nitelendirilirken, böyle bir düzenlemenin birkaç hafta önce çıkmış olması halinde bu kız çocuğunun bugün hayatta olabileceği yorumu yapıldı.

İran basınına konuşan çocuk hakları aktivisti avukat Rıza Şefike, “Romina hayatını kaybetti ve binlerce çocuk her gün ölümle yaşamın eşiğinde duruyor. Açıkça görüldüğü üzere bu vaka, çocukları koruyacak yasaların olmadığını ortaya çıkardı” dedi.

NYT’ye konuşan New York merkezli İran İnsan Hakları Merkezi Direktörü Hadi Ghaemi ise “İran çocuklara zarar vermeyi ilk kez yasalar çerçevesinde bir suç olarak kabul ediyor” ifadelerini kullandı.

İran İslam kanunlarına göre Romina’nın babası Rıza Eşrefi, “annelerin aksine babaların himaye eden kişiler olarak görülmesi ve kendi çocuklarını öldürmelerinin idam cezası kapsamı dışında tutulması” nedeniyle en fazla ceza süresi olan 10 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya bulunuyor.

Töre cinayetleri İran’da kadınlarla çocuklara yönelik yasal koruma eksikliğine dair tartışmalara yol açarken, vatandaşlar bu konuyla ilgili tasarının neden 11 yıldır mecliste çözüm beklediğini sorguluyordu.

Kaynak: (Independet Türkçe)

Diğer Haberler