Sadr’dan  yeni başbakan Kazimiye karşı eski taktiği uyguladı: 100 gün süre

Sadr’dan  yeni başbakan Kazimiye karşı eski taktiği uyguladı: 100 süre

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, yeni Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’ye, reformların yapılması ve hükümet programının uygulanması için 100 günlük süre tanıdı.

Sadr adına yapılan yazılı açıklamada, yeni Başbakan Kazimi’ye 100 günlük süre tanındığı ifadesi yer aldı.

Açıklamada ayrıca, Kazimi’nin “işinde ciddi bir kişi olduğu ve ülkesini sevdiği” belirtildi.

Sadr, dolaylı bir şekilde Kazimi’nin görevi devraldığı Adil Abdulmehdi’ye atıfta bulunarak “daha önce de İslamcılara 100 günlük süre tanıdığını” vurgulayarak, Kazimi’nin modern bir insan olduğunu ifade etti.

Sadr daha önce ki Başbakan  Adil Abdulmehdi’ye de 100 günlük süre tanımıştı. Hükümeti devir alan Adil Abdülmehdi bir açıklama yaparak Irak’ın durumunun 100 günde düzelemeyeceğini, çünkü daha önceki başbakan Heydar Ebadi yönetiminin arkasında bir enkaz bıraktığını söylemişti. Sadr daha sonra başta Basra olmak üzere taraftarlarını sokağa dökmüş aylar süren protestolar sonunda Adil Abdulmehdi istifa etmek zorunda kalmıştı.

Mustafa Kazimi’nin oluşturduğu hükümet kabinesi, 7 Mayıs’ta Irak Parlamentosu’ndan güvenoyu almıştı. Kazimi’nin 22 kişilik kabinesinden 15 bakan güvenoyu alırken, 5 bakan alamadı, 2 bakanlığın oylaması ise ertelendi.

Diğer Haberler