Jeffrey: Türkiye, İran ve ABD Suriye’den çıkmalı

Jeffrey: Türkiye, İran ve ABD Suriye’den çıkmalı

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Rusya hariç; Türkiye, İran ve ABD de dahil olmak üzere, 2011’den önce Suriye’de bulunmayan tüm yabancı güçlerin ülkeden çıkması gerektiğini söyledi.

Şarku’l Avsat’a konuşan James Jeffrey, Şam’la birlikte hareket etmenin onu İran’dan uzaklaştıracağına inanmanın “delice bir fikir” olduğunu ifade etti.

İran’ın, Suriye devleti ve toplumu içinde “çok sağlam dayanaklara” sahip olduğunu ifade eden Jeffrey, birçok Arap devletinin Beşar Esad gibi biriyle asla uyum içinde olmayacağını belirterek, “Onu (Esad) İran yörüngesinden uzaklaştırabileceklerini iddia edebilirler. Fakat ben bunu mümkün görmüyorum” diye konuştu.

Jeffrey, ülkesinin Şam’a yaptırım uygulamaya devam edeceğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Siyasi bir çözümü kabul edene kadar Suriye rejimine karşı yaptırımların uygulanmasını destekliyoruz. Ekonomik yaptırımlar rejim liderine çok yakın olan isimler için durumu daha da kötüleştiriyor. Ulaşmaya çalıştığımız da bu. Bu kişilere, Esad’ı desteklemeye devam ederlerse, onları parlak bir geleceğin beklemediğini açıkça bildirmek istiyoruz. Siyasi bir geçiş için baskı yapmalılar.”

Öte yandan İdlib’in “muhaliflerin kalesi” olduğunu ifade eden Jeffrey, kentin yakın zamanda Şam’ın eline geçmeyeceğini söyledi.

James Jeffrey, Rusya hariç; Türkiye, İran ve ABD de dahil olmak üzere, 2011’den önce Suriye’de bulunmayan tüm yabancı güçlerin ülkeden çıkması gerektiğini vurguladı.

Diğer Haberler