ABD, Hizbullah komutanının başına 10 milyon dolar ödül koydu

ABD, Hizbullah komutanının başına 10 milyon dolar ödül koydu

ABD, Hizbullah örgütünün finansal ağından sorumlu Muhammed Kawtarani’nin bulunması için yardımcı olacak kişi ya da kişilere 10 milyon dolar ödül verecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Hizbullah’ın önde gelen komutanlarından ve finansal ayağını yürüten Kawtarani hakkında teklif edilen ödüle ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kawtarani’nin Hizbullah’ın Irak kolundaki birlikleri yönettiği ve İranlı komutan Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından İranlı örgütlerle bağlantılar kurduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Irak Hükümeti’nin kontrolü dışında faaliyet gösteren Kawtarani, barışçıl protestoları şiddetle bastıran, yabancı diplomatik misyonlara saldıran ve geniş çaplı organize suç faaliyetlerinde bulunan grupların eylemlerini kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda Hizbullah Siyasi Konseyi üyesi olan Kawtarani, Hizbullah’ın Irak’taki Şii isyancı gruplarına eğitim, finansman, siyasi ve lojistik destek sağlama gibi faaliyetlerde de bulunmaktadır.”

KAWTARANİ, ÖZEL OLARAK BELİRLENMİŞ KÜRESEL TERÖRİST LİSTESİNDE

Ayrıca açıklamada, Kawtarani’nin bulunduğu yerin tespit edilmesinin yanı sıra Hizbullah’ın finansal ayağını çökertmeye yarayan tüm bilgi ve belgeler için de para ödülü verileceği duyuruldu.

Kawtarani, 2013 yılından bu yana ABD Dışişleri Bakanlığının Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Terörist Listesi’nde yer alıyor.

Diğer Haberler