Çin’de Coronavirüs vaka sayısı sanıldığından farklı mı?

Çin'de Coronavirüs vakası sanıldığından farklı mı?

 Çin, yeni tip coronavirüs (Covid-19) taşıdığı halde hastalık belirtisi göstermeyen “asemptomatik” olarak adlandırılan vakaların sayısını ilk kez duyurdu. Bu durum Çin’in paylaştığı hastalık verilerine ilişkin yeni bir tartışma başlattı. Bu,  dünyanın pek çok yerinde Çin’in açıkladığı verilerin güvenilirliği konusunda  daha öncede var olan tartışmayı tetikledi.

Çin’de şu ana dek asemptomatik vakaların sayısı gizli tutuluyor ve resmi verilere dahil edilmiyordu. South China Morning Post gazetesi ise asemptomatik vaka sayının son zamanlarda 40 binin üzerine çıktığını duyurdu.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, bu durumdaki bin 541 kişinin tıbbi gözetim altında tutulduğu bildirildi.

Açıklamada, asemptomatik vaka sayısının ve durumunun bundan böyle düzenli açıklanacağı kaydedildi.

Virüsün yol açtığı öksürük, ateş, akciğer iltihaplanması ve solunum yetmezliği belirtilerini göstermeyen vakaların ilk kez resmi olarak duyurulması, Çin yönetiminin hastalık rakamlarını olduğundan düşük gösterdiği eleştirilerine yol açtı.

Covid-19 vakalarının yaygın görüldüğü ülkeler, vaka sayılarını, hastalık belirtisi görülüp görülmediğine bakmaksızın, pozitif test sonuçlarına göre bildiriyor.

Çin ise düne kadar sayısını açıklamadığı asemptomatik vakaları dışarda bırakarak yalnızca hastalık düzeyindeki vakaları toplam sayıya dahil ediyordu.

Covid-19 tespit edilen bireyler, hastalık belirtisi göstermeseler de “taşıyıcı” olarak virüsü bulaştırabiliyor ya da virüsün kuluçka süresi içinde hastalık belirtisi göstermeye başlayabiliyor.

Öte yandan Pekin yönetimi, yurt içinde büyük ölçüde kontrol altına alınmış görünen salgının yeniden ivme kazanmasını önlemek üzere, “asemptomatik” vakaların tespiti için testlerin yaygınlaştırılmasına ve kontrol tedbirleri uygulamasına karar verdi.

China Daily gazetesindeki habere göre, Başbakan Li Kıçiang Başkanlığı’nda yapılan Komünist Parti Merkez Komite toplantısında, bu konuda alınacak tedbirler görüşüldü.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu verilerine göre, ülkede son 24 saatte 36 yeni vakaya rastladı. Bunların tamamının yurt dışından gelen ve hastalığı orada kapmış kişiler olduğu bilgisi paylaşıldı.

Covid-19 nedeniyle son 24 saatte yalnızca 7 kişinin hayatını kaybettiği ülkede şu ana dek toplam 81 bin 518 vaka görülürken, 3 bin 312 can kaybı yaşandı.

Covid-19 bulaşan kişilerle yakın temasta olan 706 bin 17 kişinin tespit edildiği, bunlardan 19 bin 853’ünün müşahede altında olduğu belirtildi.

Diğer Haberler