NATO Genel Sekreteri: Coronavirüs tehdidi eşi benzeri görülmemiş bir kriz

NATO Genel Sekreteri: Coronavirüs tehdidi eşi benzeri görülmemiş bir kriz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, coronavirüs tehdidinin eşi benzeri görülmemiş bir kriz teşkil ettiğini belirterek “Ancak daha önce birlikte birçok krizin üstesinden geldik, yeni tip coronavirüs krizini de aşacağız.” dedi.

Stoltenberg, NATO’nun 2019 Yıllık Raporu’nu açıklamak için sanal ortamda bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, 2019’da atılan adımları hatırlatan Stoltenberg, aynı zamanda yeni tip coronavirüs pandemisi hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Stoltenberg, “Coronavirüs tehdidi eşi benzeri görülmemiş bir kriz teşkil ediyor ancak daha önce birlikte birçok krizin üstesinden geldik, yeni tip coronavirüs krizini de aşacağız” diye konuştu.

NATO müttefiklerinin, coronavirüs mücadele bağlamında sosyal ve ekonomik etkileri olacak katı önlemler aldığına dikkati çeken Stoltenberg, ittifakın da ilk etaptan bu yana virüsün yayılmasını önlemek ve sivil, asker ile personeli korumak için tedbirler aldığını duyurdu.

Stoltenberg, “Tüm kritik kurumlarda olduğu gibi NATO da hem güvenliği sağlamak hem de işlevini sürdürmek için dengeli bir politika izliyor” ifadesini kullandı.

Birlikte ve dayanışma içinde hareket etmenin hiç olmadığı kadar önemli olduğunun altını çizen Stoltenberg, “NATO, 1 milyar vatandaşının güvenliğini sağlamaya ilişkin kararlığını güçlü bir şekilde koruyor” dedi.

Diğer Haberler