İran’dan coronavirüse karşı ilaç bulduk iddiası

İran’dan coronavirüse karşı ilaç bulduk iddiası

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kianush Jahanpur, yeni tip coronavirüs (Kovid-19) vakalarına yönelik geliştirilen bir ilacın kısmen iyileştirme sağladığını, bu alanda araştırmaların devam ettiğini söyledi.

İran Öğrenci Haber Ajansı’nın (ISNA) haberine göre ilacın enjekte edilen bazı hastalarda 24 saat içerisinde olumlu etki gösterdiğini söyleyen Jahanpur, kesin değerlendirme yapmak için erken olduğunu ifade etti.

Sözcü, ilacın enjekte edildiği bir hastanın akciğerinde iyileşme gözlemlendiğini, ancak hastanın henüz taburcu edilemediğini sözlerine ekledi.

Bakanlık sözcüsü, kesin tedavi saptanırsa ilacın üç hafta içerisinde piyasaya sürülebileceğini kaydetti.

Bu arada İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani, bugün yaptığı açıklamada ülkesinin coronavirüse karşı mücadeleye devam ettiğini söylerken, İranlılara ülke içinde seyahat etmeme uyarısında bulundu.

Çin’den dünyaya yayılan Kovid-19, İran’da ilk olarak 19 Şubat’ta Kum kentinde görülmüş, ardından neredeyse ülkenin tamamına yayılmıştı. Ülkede coronavirüse yakalananların sayısı 8 bini aşarken can kaybı 291’e yükseldi. Kovid-19 teşhisi konulan 2 bin 731 kişi ise iyileşerek taburcu edildi.

İran’da Kovid-19 teşhisi konulan Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Rıza Rahmani de iyileşerek taburcu edilmişti.

Diğer Haberler