19 yıl sonra ABD ve Taliban arasında tarihi anlaşma

19 yıl sonra ABD ve Taliban arasında tarihi anlaşma

ABD ve Taliban, Katar’ın başkenti Doha’da tarihi bir anlaşma imzaladı. Anlaşma gereği Taliban’ın yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde, ABD ve müttefikleri Afganistan’daki tüm askerlerini 14 ay içinde çekecek.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Taliban anlaşmada “Afganistan’ın bir daha radikal gruplar için bir sığınak olmayacağı” sözü veriyor ve Kabil yönetimiyle görüşmelere başlama taahhüdünde bulunuyor.

Doha’daki imza törenine ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı. Mike Pompeo, anlaşmanın kalıcı bir barışla sonuçlanması için hala çok ciddi çalışmalar yürütülmesi ve fedakarlıklar yapılması gerektiğini söyledi.

Pompeo, Taliban’ın Afgan hükümetiyle masaya oturmayı kabul etmesi gerektiğini belirtti ve askerlerinin Afganistan’dan çekilme hızının Taliban’ın yapacaklarına bağlı olacağını belirtti.

Taliban’ın kurucularından Abdül Gani Baradar ise Afganistan’da 40 yıldır süren acıya son vermekte kararlı olduklarını vurguladı. Afganistan Cumurbaşkanı Eşref Gani de anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Gani, ABD ve Taliban’ın imzalayacağı anlaşmanın Afganistan’da kalıcı bir ateşkesi tesis etmesini umduğunu söyledi.

ABD ne zaman Afganistan’a girdi?

ABD, Afganistan’ı 2001’deki 11 Eylül saldırılarından haftalar sonra işgal etti. Geçen 19 yılda ülkedeki çatışmalarda 2400’den fazla Amerikan askeri öldü. Afganistan’da halen yaklaşık 12 bin ABD askeri bulunuyor. Katar, 2011’den bu yana Taliban liderlerine ev sahipliği yapıyor.

Taliban 2013’te Doha’da büro açmıştı. BBC’nin geçen yılki bir araştırmasında Taliban’ın hala Afganistan’ın yüzde 70’inde aktif olduğu ortaya çıkmıştı.

Birleşmiş Milletler’in Şubat 2019’da hazırladığı bir rapora göre Afganistan’da son 19 yılda 32 binden fazla sivil öldü.

Diğer Haberler