HDP’nin 4’üncü Olağan Kongresi başladı

HDP'nin 4'üncü Olağan Kongresi başladı

HDP 4. Olağan Kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temeli, ”Emin olun ki, 21. Yüzyıl Kürtlerin yüzyılı olacak!” dedi. Temelli “Sayenizde heval Sezai oldum” diyerek eş başkanlığa veda etti.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 4’üncü Olağan Büyük Kongresi Ankara Arena’da yapılıyor.

Kongreye yurtiçinden ve yurtdışından çok sayıda kişi katıldı. Kongrede; Tunus, Filistin, Ürdün, Fas, Kıbrıs, İsveç, Batı Şeria, Fransa, Galiçya, Almanya, Avustralya, Lübnan, Yunanistan, Bask, Mısır, İtalya, Katalonya, Danimarka, Norveç, İngiltere, İskoçya, Portekiz, Finlandiya, İsviçre, İspanya, Ermenistan ve Irak başta olmak üzere 28 farklı ülkeden konuk katıldı. Kongrede, 30’dan fazla siyasi parti temsilcisi, Orta Doğu’dan çok sayıda kadın örgütü bulunuyor. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Birleşik Sol Grup Başkanı Tiny Kox, Avrupa Özgür İttifakı Başkanı Lorena Lopez de Lacalle, Avrupa Sosyalistleri Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Giacomo Filibeck, Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar Grubu üyesi Nikos Androulakis kongreye katılan isimler arasında yer aldı.

‘Demirtaş ve Yüksekdağ’dan mesaj’

HDP’nin Kongresi’nde önceki dönem eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın mesajı okundu. “Partimiz HDP kurulduğu günden bu yana Türkiye halkalarının büyüyen umudu haline geldi” ifadelerine yer verilen mesajda HDP Nuh’un Gemisi’ne benzetildi. “HDP kasırganın, selin tufanın ortasında ayakta kalmış bir Nuh’un gemisi” ifadelerine yer verilen mesajda şunlar kaydedildi:

“Bu gemi yeni yaşamı kurmak üzere ağır ağır yanaşıyor limana. Biliyoruz yolculuk çok çetin geçti. Gemimiz ağır darbeler aldı. Kaptanlarımız, deneyimli mürettebatımızla birlikte tutuklandı. Ne kaptan köşkü boş kaldı ne de makine dairesi. Nemrud’un partisi şimdiden üç parçaya bölündü ama Nuh’un gemisi dimdik ayakta. Bu gemiyi inşa edene de yürütene de aşk olsun. Şimdi hedef halkın iktidarını kurmaktır. Zindandayız şimdi ama bilin ki yüreğimiz yangın yeri. Gençler biz direnmeyi sizden öğrendik. Dik durmayı sizden kadınlar, analar. Yüreğimiz ruhumuz sizlerle. Her birinize ayrı ayrı kucak dolusu selamlarımızı gönderiyoruz. Yolun açık rüzgarın bol olsun Halkların Demokratik Partisi.”

3 partiye davetiye gönderilmedi 

AK Parti, MHP ve BBP haricinde tüm siyasi partilere kongre için davetiye gönderildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, DBP Eş Başkanı Saliha Aydeniz, EMEP Başkanı Selma Gürkan da kongrede yer aldı.

Gelecek Partisi’nden katılım, Babacan’dan mesaj

Kongreye; Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcıları Ayhan Sefer Üstün ve Vahdettin İnce ile partinin kurucuları arasında yer alan Fevzi Donat ile Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin de katıldı. Parti kurma hazırlıklarını Ali Babacan ise kongreye mesaj gönderdi. Ali Babacan’ın kongreye gönderdiği mesaj şöyle:
“Sayın Pervin Buldan ve Sayın Sezai Temelli, Halkların Demokratik Partisinin 4’üncü Olağan Büyük Kongresine davetiniz için teşekkür ederim. Kongrede alacağınız kararların ülkemizin demokrasisine ve toplumumuzun huzuruna katkı vermesini ümit ediyorum. Bu vesileyle selamlarımı iletiyor, kongrenizin hayırlı olmasını diliyorum.”

Kongrede Divan Başkanlığı’na milletvekilleri Tülay Hatimoğulları, Mehmet Rüştü Tiryaki, Garo Paylan, Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Dersim Dağ seçildi.

Kongrede bir konuşama yapan HDP Eş Başkanı  SezaiTemelli  şunları söyledi:

“Merhaba, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından barış ve özgürlük umudunu büyütmek için buraya gelen değerli dostlar, merhaba İbo’nun, Mahir’in, Deniz’in, Mazlum’un, Hayri’nin, Laz Kemal’in yoldaşları, merhaba kırk yıllık mücadelenin kaderini ve yükünü sırtında taşıyan analar.

Umuduyla, inancıyla, enerjisi ile her zaman partimizi ayakta tutan, mücadelemizi büyüten gençlere selam olsun. Demokrasi mücadelesini faşizmin zindanlarında sürdüren tüm tutsak yoldaşlarıma selam olsun.

Evde, işte, fabrikada, tarlada, sokakta direnerek onuruna ve umuduna sahip çıkan kadınlar, işçiler, emekçiler ve ezilen yoldaşlarımız. Her türlü baskıya, engellemeye karşı büyük bir inançla salonu doldurarak demokrasi şöleni yaratan her biriniz, büyük insanlık buluşmasına hoş geldiniz. Bu coşku, bu heyecan, ulaşması gereken her yere çoktan ulaşmıştır. İnanın ki bu coşkunuz, bu sesiniz İmralı’ya Öcalan’a ulamıştır.”

İktidarın Kürt halkına geri adım attıramayacağını belirten Temelli, “Emin olun ki 21. yüzyıl Kürtlerin yüzyılı olacak. İki yıl önce göreve başladığımızda büyük bir umutla göreve başladık. Kırk yıldır inançla direnen bir halkın hakikatine ulaştık. Kendisine bir adım atana bin adım atan barış sevdalısı bir halkın bağrında yer aldık. AKP-MHP ittifakıyla çöktürülmek istenen HDP vardı. Şimdi sizlerle dimdik bir HDP var. İki yıl önce başladığımız bu yolda ben Sezai Temelli’ydim. Sonra sizler sayesinde ‘Heval Sezai’ oldum. Bu gözler kapanana kadar bu onurlu halkın hizmetinde olmaya devam edeceğim. Buna hiç kimse engel olamayacak” diye konuştu.

Temelli, “Yoldaşlarım ayrılıklar hüzünlü olsa da yeni buluşmaları bağrında taşır. Dönen dönsün yolundan ben dönmeyeceğim. Serkeftin hevalno!” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Buldan: İdlib’den çıkışın tek yolu Dolmabahçe mutabakatına dönüştür

Temelli’nin ardından HDP Eş Başkanı Pervin Buldan konuşmasını gerçekleştirdi.
“Binlerce arkadaşımız rehin alındı ama biz milyonlar olduk” diyen Buldan, özetle şunları söyledi:

“Tasfiye ve çökertme planlarıyla HDP’yi yıkamadılar, yıkmalarına izin vermedik. Seçimlerde önümüze türlü engeller koydular ama bizler o barajları yıka yıka geldik. Bize karşı kurdukları tüm tuzakları halkımızla birlikte birer birer boşa çıkardık. Bizler bu ülkeyi yöneteceğiz ve yönetmeye geliyoruz. Halklarımız demokrasi baharını mutlaka yaşayacaktır. İmralı’nın kapısı mutlaka demokratik çözüme açılacak. İdlib’den çıkışın tek yolu Dolmabahçe mutabakatına dönüştür.

Gelin bizlerle siyaset kurumu olarak demokratik ittifakla demokratik Türkiye’ye kapı arayalım. Tek adam iktidarına değil demokratik yerel yönetimlere ve demokratik parlamenter sisteme yol açalım. Toplumsal barışımızı kuralım. Hep birlikte demokratik anayasayla yeni bir toplumsal sözleşme yapalım. Halkların, bütün kimliklerin ve inançların kendilerini güvende hissedeceği bir anayasa yapalım.

kaynak: duvar Gazetesi

Diğer Haberler