Koronavirüs Türkiye’ye geldi, bakanlık  saklıyor iddiası

Koronavirüs Türkiye’ye geldi, bakanlık  saklıyor iddiası

Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter’dan yaptığı açıklamada Çapa Tıp Fakültesi’nde Çinli bir çocuğa koronavirüs tanısının koyulduğunu söyledi.

Yarkadaş’ın iddiasına göre dün gece 21:00 sularında Çinli bir çocuk ailesi tarafından yüksek ateş nedeni ile Çapa Tıp Fakültesine getirildi. Tanıda çocuğun Koronavirüs taşıdığı yönlü bir belgede Yarkadaş tarafından yayınlandı.

Twitterde bu yönlü uzun bir açıklama yapan Yarkadaş eğer Koronavirüs değilse neden aile karantinaya alındı diye sordu.

Öte yandan Türkiye sağlık bakanı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı. Kasten panik oluşturulmaya çalışıldığını belirten Koca şunları söyledi:

“Çapa Tıp Fakültesinde halsizlik ve ateş şikayetiyle başvuran 6 yaşındaki Çinli çocuğun durumuyla ilgili sosyal medyada yayılan bilgi kirliliğine yönelik bu açıklamaya gerek görülmüştür.

Genel durumu iyi olan çocuğun ateşi düşmüştür. Solunum sıkıntısı ve benzeri bir şikayeti de bulunmamaktadır. Klinik tablo koronavirüse uymamakla birlikte, hasta Çin’in Şangay şehrinden geldiği için tedbiren gözlem altına alınmıştır.

Çapa tıp fakültesinde yapılan İnfluenza testinin sonucu İnflenza B (mevsimsel grip etkeni) çıkmıştır.

Sosyal medyada yayılan bir fotoğrafta ise hastaya yönelik “koronavirüs şüphesi”, henüz numune çalışılmadan önce hasta bilgi giriş formu “kesin tanı” gibi işaretlenmiş ve servis edilmiştir. Bu fotoğrafla, kasten panik oluşturulmaya çalışıldığı açıktır.

Vatandaşlarımızın Bakanlık tarafından yapılacak resmî açıklamaları takip etmelerini ve bunun dışındaki bilgilere itimat etmemelerini bir kez daha hatırlatırım dedi.

Buna rağmen CHP’li vekil Barış Yarkadaş paylaşımlarına devam etti.
Bu konuda halk tedirgin.

Diğer Haberler