Guardian: IŞİD’in yeni lideri Ezidi katliamından sorumlu Irak’lı bir Türkmen

Guardian: IŞiD’in yeni lideri Ezidi katliamından sorumlu Irak’lı bir Türkmen

Guardian gazetesi İngiliz istihbaratının IŞİD’in yeni lideri hakkında kendilerine verdiği bilgileri yayınladı. Yazıda Yeni IŞiD’lideri hakkında ilginç bilgiler yer alıyor 

Bağdadi’nin geçen yıl Ekim ayında ABD’nin düzenlediği operasyonda öldürülmesinin ardından IŞİD yeni liderinin Ebu İbrahim el Haşimi el Kureyşi olduğunu duyurmuştu. Ancak bu isim savaşta kullanılan bir takma addı ve örgütün başına geçen kişinin kimliğine dair bir bilgi bulunmuyordu.

İngiliz istihbarat kaynaklarının Guardian’a verdiği bilgilere göre, el Selbi IŞİD’in kurucularındandı. Haberde, el Selbi için “Irak’ta Ezidilere yönelik kıyımdan sorumluydu. Örgütün dünya çapındaki eylemlerini de denetliyordu” deniyor.

Batılı istihbarat birimlerinin Ekim ayından bu yana örgütün yeni lideri hakkında bilgi toplayıp bir profil oluşturmaya çalıştığı da haberde dile getiriliyor.

Gazeteye bilgi veren kaynaklar, el Selbi’yi “Bağdadi gibi yıllarca çatışmalarda yer almış bir isim. Her zaman IŞİD’in karar alma mekanizmasında merkezi bir rolü bulunmuştu” sözleriyle tanımlıyor.

Haberde el Selbi ile ilgili şu ifadeler yer alıyor:

“Irak’ta Türkmen nüfusun yaşadığı Telafer’de doğan el Selbi, örgütün lider kadrosunda Arap olmayan ender isimlerden. El Selbi’nin, DAİŞ’in en etkili ideologlarından birisi olduğu düşünülüyor. Savaşta kullandığı bir diğer takma isimlerin ise ‘Hacı Abdullah’ ve ‘Abdullah Kardeş’ olduğu düşünülüyor. Ancak Iraklı güvenlik kaynakları, ‘Abdullah Kardeş’ takma isimli kişinin iki yıl önce öldürülmüş olan başka bir DAİŞ yöneticisi olduğunu ifade ediyor.”

İngiliz gazetesi The Guardian’ın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, El Selbi’nin Irak Türkmen Cephesi’nin Türkiye temsilcisi Adil Selvi’nin kardeşi olduğu iddia edildi.

IŞİD, Bağdadi’nin geçtiğimiz ekim ayında ABD’nin düzenlediği operasyonda öldürülmesinin ardından yeni liderinin Ebu İbrahim el Haşimi El Kureyşi olduğunu duyurmuştu. Ancak bu isim savaşta kullanılan bir takma addı ve örgütün başına geçen kişinin asıl kimliğine dair bir bilgi bulunmuyordu.

Diğer Haberler