Erdoğan’ın eski yol arkadaşı Şener’den önemli yorum: Erdoğan’ın mal varlığı Türkiye’nin milli güvenlik sorunu haline gelmiştir

Erdoğan'ın eski yol arkadaşı Şener'den önemli yorum: Erdoğan’ın mal varlığı Türkiye’nin milli güvenlik sorunu haline gelmiştir

Eski AKP kurucularından ve AKP hükümetinde Başbakan Yardımcılığı ve maliye bakanlığı yapan Abdullatif Şener Erdoğan ailesinin ekonomisi, siyaseti ve rantı elle alışı konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Şu anda CHP Konya Milletvekili olan Abdüllatif Şener, Kanal İstanbul projesinin gündeme getirildiği zamana dikkati çekerek, “Halkbank meselesi ile ilgili Erdoğan’ın sanık sandalyesine oturtulması gibi kişisel endişelerle, bu Kanal İstanbul projesinin ısrarlı bir şekilde gündeme gelmiş olmasından endişe duyuyorum. Dünyada böyle saçma bir proje yoktur. Erdoğan’ın mal varlığı Türkiye’nin milli güvenlik sorunu haline gelmiştir” görüşünü savundu.

Şener, iktidarın Kanal İstanbul projesini desteklemesinin altında iki nedeni olduğunu belirtti. Şener, “Birinci neden elbette ‘rant iştahıdır’. Bu rant iştahı, mevcut iktidarın her konuda davranışının arka planını göstermektedir. İkinci boyutu ise, Montrö Antlaşması” dedi.

Şener, “Özellikle Erdoğan ve iktidar çevreleri, İstanbul’a ikinci bir boğaz yapma derdine düşmüşlerdir.  Proje, halkın yaralanacağı ve ülke menfaatlerini gözeterek düşünülen bir proje değildir ve 10 milyarlarca dolar masraf olacak bir projedir. Yapılmasının hiçbir mantığı yoktu” diye konuştu.

Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulunan Şener, “Erdoğan, özellikle Trump’ın mektubu sonrasında, Trump’la baş başa ikili görüşme yaptıktan sonra, Türkiye’de kamuoyunda unutulmuş gibi görünen Kanal İstanbul konusunda niye baskı yapmaya başladı? Erdoğan ve ailesinin tüm mal varlığının açıklanması ile ilgili ABD’nin gündemindeki yaptırımlar, Halkbank meselesi ile ilgili Erdoğan’ın sanık sandalyesine oturtulması gibi kişisel endişelerle, bu Kanal İstanbul projesinin ısrarlı bir şekilde gündeme gelmiş olmasından endişe duyuyorum. Dünyada böyle saçma bir proje yoktur. Erdoğan’ın mal varlığı Türkiye’nin milli güvenlik sorunu haline gelmiştir. Aslında bu noktaya geldikten sonra istifası lazımdır, özellikle istifa etmemekte direniyorsa Türkiye’nin işine yaramayacak ABD projelerinin peşine takılmamalı” ifadesini kullandı.

Diğer Haberler