Eski Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref idam cezasına çarptırıldı

Eski Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref idam cezasına çarptırıldı

Eski Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, vatana ihanet suçlamasıyla idam cezasına çarptırıldı. 

Pakistan’ın eski Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, vatana ihanet davasında ölüm cezasına çarptırıldı. Emekli general birkaç yıl önce tıbbi tedavi görmesi için ülkeden ayrıldıktan sonra gıyabında yargılandı.

İslamabad’daki özel mahkeme, ölüm cezasını 2’ye 1 oyla kabul etti. Pakistan’da on yıl kadar iktidarda olan emekli General Müşerref, gücünü korumak için Pakistan anayasasını yıkmakla suçlanıyor.

Pervez Müşerref kimdir?

Pervez Müşerref 11 Ağustos 1943 tarihinde Hindistan’ın Delhi şehrinde doğdu. 1961 yılında Pakistan Askeri Akademisi’ne başladı. Ulusal Savunma Koleji’nde dersler aldı. İngiltere Kraliyet Savunma Bilimleri Koleji’nden de mezun oldu.

1964’de de subay olarak orduya katıldı. 1998 senesinde de dönemin başbakanı Navaz Şerif tarafından orgeneralliğe terfi ettirildi. Bu dönemde Kargil Savaşı’nın planlayıcısı ve stratejik saha komutanı olarak görev aldı. 1999’da da askeri darbe Navaz Şerif’i devirerek iktidara geldi.

Hakkındaki suçlamalar

Pervez Müşerref, 2007 yılında anayasaya aykırı bir biçimde olağanüstü hal ilan ederek yargı mensuplarını tutuklattığı gerekçesiyle vatana ihanet suçlamasıyla yargılandı. Bunun yanında suikaste kurban giden Başbakan Benazir Butto’yu yeterince  korumadığı ve 2008 senesinde ordunun düzenlediği bir operasyonda öldürülen aşiret lideri Nevab Ekber Bugti’nin katlinden sorumlu olduğu öne sürüldü.

Pakistan’a dönüşü

Pervez Müşerref, 2008 yılında Dubai ve Londra’da kendi isteğiyle sürgün hayatı yaşamaya başladı. Daha sonra 2013 senesinde düzenlenecek genel seçimlerde aday olmak istediyse de bu talebi mahkeme tarafından geri çevrildi. 19 Nisan 2013 tarihinde de adalet divanına çıkartıldı. Ülkede iki kez anayasayı askıya aldığı gerekçesiyle de siyasetten ömür boyu men edildi.

76 yaşındaki Pervez Müşerref Dubai’de bir hastanede tedavi görüyor.

Diğer Haberler