Irak’ta yeni Başbakan için yeni şartlar

Irak'ta yeni Başbakan için yeni şartlar

 Irak Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Berhem Salih’e, yeni başbakan adayında aranması gereken “bağımsız olması ve çifte vatandaşlığının bulunmaması” gibi şartların yer aldığı bir liste sundu.

Irak resmi haber ajansına (INA) konuşan Parlamentodaki Hristiyan Asuri Parlamenter Yonadam Kanna, Cumhurbaşkanı Salih’e, yeni başbakanda aranacak şartlar listesinin 120 parlamenter imzasıyla teslim edildiğini söyledi.

Söz konusu şartların, ülkede 1 Ekim’den bu yana hükümet karşıtı gösteriler düzenleyen göstericilerin taleplerinin başında yer aldığını belirten Kanna, en önemli şartlar arasında yeni başbakanın herhangi bir parti mensubu ve çifte vatandaş olmamasının bulunduğunu ifade etti.

Kanna, gösteriler nedeniyle 29 Kasım’da istifa eden Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin yerine henüz kimsenin önerilmediğini belirtti.

Irak Yüksek Bağımsız İnsan Hakları Komiserliğinin 4 Aralık’ta yaptığı açıklamaya göre, ülkede, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetlerindeki yetersizliği protesto etmek için 1 Ekim’de başlayan gösterilerde 500 dolayında kişi öldü, 20 bine yakın kişi yaralandı.

Diğer Haberler