Bağdat’ta durum kötüye  gidiyor 10 gösterici öldürüldü

Bağdat’ta durum kötüye  gidiyor,7 gösterici öldürüldü

Irak’ın başkenti Bağdat ve Irak’ın Güneyindeki Şii Arap şehirlerinde iki ayı aşkın süredir devam eden hükumet karşıtı gösteriler bu günde devam etti. 10 gösterici öldürüldü.

Bugün akşamüzeri protestoların başladığı günden itibaren göstericilerin Bağdat’ta kullandığı Tahrir Meydanı yakınlarındaki Sinek köprüsü civarındaki oto parka kimliği belirsiz kişilerin ateş açması sonucu ilk belirlemelere göre 10 kişi ölürken, çok sayıda kişi de yaralandı.

Görgü tanıkları, plakasız sivil araçlarla olay yerine gelen silahlı grubun önce otopark binasını molotofkokteyli atarak ateşe verdiğini, ardından da binada bulunan göstericilere ateş açmaya başladığını aktardı.
Irak resmi kaynakları ise şu ana kadar olaya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Olaydan sonra göstericiler ele geçirdikleri birçok yerde hükumet karşıtı sloganlar atarak yeniden gösterileri başlatırken, biraz durgunlaşmış gibi görünen durumun yeniden gerginleşmeye başladığı belirtiliyor.
Gösterilerin başladığı 1 Ekim’den buna gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısının 450’ye çıkarken, 15 binden fazla kişi de yaralandı.

Diğer Haberler