Macron Türkiye dayatmaları karşısında geri adım atmadı

Macron Türkiye dayatmaları karşısında geri adım atmadı

Emmanuel Macron Rojava işgali, YPG ve Kürtler konusunda Türkiye’nin tüm dayatmalarına rağmen NATO zirvesinde geri adım atmadı. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron NATO zirvesinin sona ermesinin ardından bugün İngiltere’nin Watford kentinde yaptığı açıklamada Türkiye ile terörizm tanımı konusunda “bir uzlaşmaya varmanın mümkün olmadığı” görüşünü tekrar etti. NATO ülkelerinin YPG’yi terör örgütü olarak tanımlamaya hazır olmadığını söyleyen Macron “Bu konuda anlaşmadığımız açık” diye konuştu. Macron “Ve sanıyorum bu konuda bir konsensüs bulunuyor” diye konuştu.
PKK’ya ve “Türkiye’ye karşı terör eylemlerine girişen herkese karşı mücadele etmeye” hazır olduğunu belirten Macron Türkiye’nin kısaltmalarını ise takip edemediğini söyledi. Macron YPG’nin PKK’dan ayrı tutulması gerektiğini kast ederek, farklı siyasi ve askeri grupların aynı kaba konulamayacağını belirtti. Macron kendisi açısından Türkiye ile konu hakkında bir uzlaşmaya varmanın ise mümkün olmadığını ifade etti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan zirve öncesinde yaptığı açıklamada NATO’nun YPG’yi terör örgütü kabul etmemesi halinde Türkiye’nin de Baltık Planı’nın karşısında olacağını söylemişti. Türkiye’nin bu tutumu en başta Fransa’nın tepkisini çekmişti. Ancak zirvede, Türkiye planı engellemedi ve Baltık ülkeleri ile Polonya’nın Rusya’ya karşı savunulmasını öngören savunma planı kabul edildi.
Macron dün yaptığı açıklamada da “Aynı terörizm tanımına sahip değiliz. Türkiye’ye baktığımda, onlar şu anda bizimle omuz omuza IŞİD’e karşı savaşanlara karşı savaşıyor ve bazen de IŞİD bağlantılı gruplarla birlikte çalışıyorlar” ifadesini kullanmıştı.

Diğer Haberler