Şarkul Awsad: Barzani’ni Bağdat’ta olağanüstü karşılandı ve gerçek bir çözüm hamlesi yaptı

Şarkul Awsad: Barzani'ni Bağdat'ta olağanüstü karşılandı ve gerçek bir çözüm hamlesi yaptı

Başkan Barzani’nin Bağdat ziyaretinin yankıları devam ediyor. Özellikle Arap gazete ve kanallarında Başkan Barzani’nin Bağdat ziyaretine dönük tartışmalar oldukça dikkat çekiciydi. Sadece Irak’ta değil Ortadoğu’nun tümünde ziyaretin yeni bir dönem adımı olduğu yönünde çokça yorum yapıldı. Bu yorumlardan biri de , Arap dünyasının önemli yayınlarından biri olan  Şarkul Avsat’dan geldi: Şarkul Avsad Başkan Barzani’nin olağanüstü bir ilgi ve saygı ile karşılandığını ve  ziyaretin sorunların çözümü amacını taşıdığını bildirdi. Şarkul Avsad “görüntülerde görülüyor ki Barzani olağanüstü bir ilgi ve önemli karşılandı ve kendisi için özel bir resepsiyon verildi” dendi.

Gazete Başkan Barzani’nin 6 yıl sonra yapacağı ziyaretin oldukça önemli olduğunu ve sorunların çözümünde etkili olacağı yorumuna da yer verdi.

Şarkul Awsad gazetesi , Irak hükümetinin Başkan Barzani’nin hazır olduğu bir toplantıda bir araya gelmesinin önemine değindi ve bu toplantı sonrası bazı şeylerin değişeceğini ve Koordinasyon Çerçevesi ittifıkında var olan bazı ayrılıkların çözüme kavuşacağını bildirdi.

Gazete ayrıca Koordinasyon çerçevesi liderinin “Başkan Barzani’nin birçok sorunu çözeceğine” inandığını belirtti ve Sudani’nin Başbakan Muhammed el Sudani, “Bu Bağdat ziyareti önemli olup, çeşitli iç meseleler ve bölgesel durumlar hakkında yapıcı ve anlamlı bir diyalog gerçekleştirdik” sözlerine de yer verdi.

Diğer Haberler