YNK’den Kerkük’te ikinci ihanet dalgası: Kürtlerin topraklarını Araplara satıyorlar

YNK’den Kerkük’te ikinci ihanet dalgası: Kürtlerin topraklarını Araplara satıyorlar

YNK’nin Kürdistan ve Kürt karşıtı faliyetlerinden her gün bir yenisi deşifre oluyor. Özellikle Kerkük’te vali atanması sorununda İran nedeni ile adım atamayan ve YNK’nin Kerkük’te ki Kürt karşıtı bir çalışması daha deşifre oldu. Güney Kürdistanlı siyasetçiler YNK’nin Kerkük’teki Kürt topraklarının tapularını Araplara sattığını ortaya koydu.

Bağdat Parlamentosundaki Yeni Nesil Milletvekili Umed Muhammad, yayınladığı video kaydında, YNK yöneticilerinin Kerkük’teki Kürt topraklarını ve arazilerini, özellikle de YNK şehitlerinin topraklarını Araplara satmaya başladığını belirterek şunları söyledi: “YNK’nin Kerkük topraklarını Araplara satması gelecekte 16 Ekim 2017’den daha tehlikeli sonuçlara yol açacak”

Bağdat’ta Yeni Nesil Milletvekili Umed Muhammad, YNK yöneticilerinin Kerkük’teki Kürt mahallelerinde açık ve yaygın olarak satmaya başladıkları sosyal ağı Facebook’ta Kerkük’teki Kürt topraklarının müzayedeye çıkarılmasını anlatıyor ve şunları söylüyor: “Şoraw sınırında ve Şoraw’dan sonra çok sayıda YNK yöneticileri ve YNK politbüro üyesi YNK’li şehitleri verilmek için geçmişte alınan toprakları Araplara satıyorlar. Yüksek meblağlardaki satışlar şu an için gizli tutuluyor.   Araplar da genel nüfus sayımından önce  bu bölgeye yerleşmek istiyor, şunu belirteyim ki Arap yöneticiler bu arazileri satın almak için on milyonlarca dolar yatırım yapmışlar, çünkü Irak’ta genel nüfus sayımı 12’nci ayda yapılacak.

“YNK yöneticileri 40 milyon ila 50 milyon dolar değerindeki arazileri satıyor, bu da Kerkük’ü Erbil ve Süleymaniye’den tamamen ayırıyor ve 16 Ekim’den daha tehlikeli olan Kerkük için büyük bir tehdit oluşturuyor.”

Parlamenter Muhammed konuşmasının sonunda ise şunları söylüyor: “YNK liderleri, mali çıkarları uğruna YNK şehitlerinin topraklarını satmışlardır ve şimdi söylediklerim tarih içindir, o zaman 16 Ekim’deki gibi bize haber verilmedi demeyin, millete soruyorum. Kerkük bunu kabul etmeyecektir.”

Diğer Haberler