Rojava: Qamişlo’da su kesintilerini protesto eden halk gösteri düzenledi

Rojava: Qamişlo'da su kesintilerini protesto eden halk gösteri düzenledi

Qamişlo kentinin Hilleli ilçesinde onlarca kişi, mahallenin ana yolundaki su kesintisinden duydukları rahatsızlığı dile getirerek Özerk Yönetim’den su sorununun çözülmesini ve kendilerine su sağlanmasını talep etti.

Şehirde sürekli yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle su krizi daha da şiddetlendi ve Qamişlo şehri sakinlerine yönelik tüm su dağıtım cihazlarının arızalanmasına neden oldu.

Rojava Kürdistanı’nın Qamişlo kentinden yerel bir kaynak, şunları söyledi: Sıcaklıkların artmasıyla birlikte Qamişlo kenti halkı ciddi bir su krizi yaşıyor.

Kentin suyunun yüzde 80’ini sağlayan elektrik santralinin durması nedeniyle kentin suyunun 10 günden fazla süredir kesildiğini anlattı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise su krizinin sakinleri su tankerlerinden yüksek fiyata su almaya zorladığını, çünkü (1.000 litre kapasiteli) bir tankın fiyatının 100.000 Suriye lirasına ulaştığını ve tanker sahiplerinin de su tankerlerinden yüksek fiyatlara su almaya zorlandığını bildirdi. tanklar vatandaşlara para ödüyor.

Medya kaynağı, su krizinin başta çocuk hastalıkları olmak üzere çeşitli hastalıklara neden olduğunu vurguladı.

Özerk Yönetim kontrolündeki Rojava Kürdistan şehrinin vatandaşları, sorunlarına çözüm bulunamadan kötü bir hizmet durumu içerisinde yaşıyor.

Diğer Haberler