Başbakan Mesrur Barzani’nin ziyaretinin sonuçları; Yunan Başbakanı ve yatırımcılar Erbile geliyor

Başbakan Mesrur Barzani'nin ziyaretinin sonuçları; Yunan Başbakanı ve yatırımcılar Erbile geliyor

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis başkanlığındaki, diplomat ve yatırımcılardan oluşan Yunan heyetinin bir dizi temaslarda bulunmak üzere Erbil’e geleceği bildirildi.

Kürdistan Bölgesi Sanayi ve Ticaret Odalar Birliği Sözcüsü Karwan Sûrçî’nin BasNews’e verdiği bilgiye göre Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis başkanlığındaki Yunan heyeti önümüzdeki hafta Erbil’e geliyor. Geçtiğimiz Haziran ayında Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani ve beraberindeki heyet te Atina’ya bir ziyarette bulunmuştu. Miçotakis ile Maxumu sarayında bir araya gelen  Mesrur Barzani Yunanistanla ekonomik alanda çalışmak istediklerini söymişti. Güvenlik, bölgesel kaos ve daha pek çok konunun ele alındığı görüşmeden hemen sonra Miçotakisin Kürdistan Bölgesi ziyareti Kürdistan Bölgesi için önemli bir diplomatik adım olarak görülüyor.

Karwan Sûrçî, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e bazı bakanların yanı sıra , 26 Yunan şirketinin temsilcisi eşlik edeceği ve Yunan heyetinin Erbil’de düzenlenecek olan uluslararası ekonomi formuna katılacağı bilgisini paylaştı.

Sûrçî, düzenlenecek olan ekonomi formunun Kürdistan Bölgesi ile Yunanistan arasındaki ekonomik, ticari ilişkileri güçlendirme ve yatırımcıların Kürdistan Bölgesi’nde iş yapmalarını kolaylaştırmanın hedeflendiğini kaydetti.

Kürdistan Bölgesi Sanayi ve Ticaret Odalar Birliği Sözcüsü Karwan Sûrçî, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis başkanlığındaki üst düzey heyetin Erbil ziyaretinin Yunanistan’ın Kürdistan Bölgesi’ne verdiği önemin göstergesi olduğunun altını çizdi.

Diğer Haberler